V dotazníku tínedžeri odpovedali, že povinné označenie pre chodcov sa im zdá nevkusné. Preto sa mu radšej vyhýbajú.
ŽIAR NAD HRONOM. Tohtoročná novinka, podľa ktorej musia byť chodci pri zlej viditeľnosti mimo chodníka označení reflexným prvkom, zaujala žiarskeho ôsmaka Dominika Rajčana.
Zvolil si ju za tému svojej práce v základoškolskej odbornej činnosti a vo svojej kategórii s ňou v celoslovenskom kole získal tretie miesto.
Mladý výskumník: Ani mne sa to nepáči
„Využil som metódu dotazníka a na používanie reflexných prvkov som sa opýtal 205 žiakov a 32 učiteľov našej školy. Výsledky ukázali, že najmenej ich využívajú ôsmaci a deviataci, pretože sa im zdajú nevkusné a hanbili by sa ich nosiť. Naopak ako najaktívnejší sa pri ich nosení ukázali šiestaci,“ povedal 14-ročný žiak Základnej školy na Ulici Dr. Janského.
Sám pritom reflexný pásik ani iný prvok vo svojej bežnej „výbave“ nemá. „Nepoužívam ho, lebo sa mi nepáči,“ zhodol sa so svojimi rovesníkmi.
Práve preto si myslí, že jeho práca by sa dala prakticky využiť aj ako podklad pri premýšľaní o takom type viditeľného označenia, nosenie ktorého by tínedžerom problém nerobilo.
„Napríklad aj dnes ich niektorí nosia, ani o tom nevedia, našité napríklad na vakoch či bundách,“ zhodnotil.
Na dodržiavanie zákona sa neváhal opýtať aj učiteľov. Vyšlo mu, že zodpovednejší sú tí, ktorí šoférujú. „Lebo vedia situáciu na ceste vyhodnotiť lepšie ako tí, ktorí vodičský preukaz nemajú,“ objasnil závery ankety.
So svojím prieskumom uspel Dominik (14) v celoslovenskej konkurencii.
Polícia: Niektorí sú označení, ale úplne zle
Dôležitosť označenia reflexným prvkom pripomenul aj šéf okresného dopravného inšpektorátu Július Remenár.
„Prečo na to netreba zabúdať? Takýto prvok vám v tme na ceste môže zachrániť život,“ odpovedal. Aby však bolo jeho využívanie efektívne, treba myslieť na niekoľko praktických pravidiel.
„Najlepšie je ho umiestniť na dobre viditeľnej a pohyblivej časti tela, teda na ruke alebo nohe,“ vysvetlil.
Mnoho žien podľa neho robí chybu, ak si ho upevní na svoje kabelky. „Tieto dámske tašky sú statickými časťami odevu, takže reflexný pásik na nich svoju úlohu plní len čiastočne. Vodič si ho nemusí vôbec všimnúť, často ho zvykne prekryť prevesený kabát či ruka,“ upozornil.
Za najpodstatnejšie však dopravný policajt považuje zvoliť si správnu stranu tela. „To je vždy tá, čo je smerom do cesty. Ak by chodec šiel po krajnici a mal by reflexný prvok na opačnej strane, vodiča by to mohlo pomýliť. Zle by odhadol vzdialenosť a chodca by mohol zraziť, hoci bol označený,“ uviedol príklad nesprávneho postupu.
Hoci prvých pár mesiacov od zavedenia novej povinnosti, policajti nepozorných chodcov najmä upozorňovali, v ostatnej dobe siahajú aj po pokute. Tá sa môže vyšplhať až na 50 eur.
„K pokute sa však snažíme pridať aj reflexný pásik, aby ho potrestaný začal nosiť,“ dodal Remenár.
Prečítajte si aj Obec rozdáva reflexné prvy zadarmo