Aj toto možno vidieť na novej slnečnej terase.
ŽIAR NAD HRONOM. V priestoroch Krajskej hvezdárne a planetária v Žiari nad Hronom otvorili solárnu terasu, ktorá má návštevníkom priblížiť praktické využitie slnečného žiarenia a energie. Jej vybudovanie trvalo dva roky a sponzori naň prispeli sumou asi 5-tisíc eur.
„Spája v sebe začiatky astronómie s výdobytkami nových technológií. Všetko si tu možno priamo ohmatať, vyskúšať – ide o zážitkové sprístupňovania vedy,“ povedal o novej terase riaditeľ hvezdárne a planetária Peter Augustín.
Zbierku slnečných hodín rozšíria
Unikátnosť priestoru spočíva podľa odborníka v jeho komplexnosti. „Na Slovensku je viacero zariadení, kde majú niečo podobné, no nie v takom rozsahu ako u nás. Návštevníci tu môžu vidieť napríklad slnečnú pec, v ktorej sa dá uvariť voda alebo vajce natvrdo, slnečný kolektor, na ktorom môžu pozorovať, ako sa postupne zohrieva, či fotovoltické panely, kde sa slnečné žiarenie premieňa na energiu a tá poháňa čerpadlá – výsledným efektom sú pritom akési minifontánky,“ predstavil Augustín len niektoré zo zaujímavostí.
Ako astronóm však oceňuje ukážky fungovania slnečných hodín, ktorých inštalácia bola náročná najmä na presnosť.
Kolekcia slnečných hodín žiarskeho planetária by sa v nasledujúcom období mala postupne rozrastať.
Slnečných hodín má byť postupne na terase viacero.
Peter Augustín predstavuje školákom novú solárnu terasu. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Zo sklenenej gule meteorológovia neveštia
Jednu zo svojich pracovných pomôcok má na terase aj žiarsky spolupracovník Slovenského hydrometeorologického ústavu Ján Wolf.
Heliograf alebo slnkomer, sklenená guľa pripomínajúca glóbus, slúži na meranie slnečného svitu.
„Každý deň sa v ňom musia vymieňať papierové pásky. Slnko nám do nich cez ohnisko vypaľuje určitú stopu. Podľa tabuliek potom na základe nej vieme vypočítať intenzitu slnečného svitu,“ vysvetlil amatérsky meteorológ.
Slnečná terasa bude pre návštevníkov, ktorých do žiarskeho planetária príde ročne asi 15-tisíc, prístupná od jari do jesene.
Meteorológ Ján Wolf používa pri svojej práci aj takzvaný heliograf.
Slnko možno na oblohe pozorovať aj špeciálnou astronomickou technikou.