SVÄTÝ ANTON. Na celú letnú sezónu prichystalo Múzeum vo Svätom Antone výstavu pod názvom Slávnostné poľovnícke stolovanie: Prestreté.
Pripravili trinásť stolov
„Z našich depozitov sme vytiahli historický porcelán a sklo. Návštevníci tak majú jedinečnú možnosť vidieť to, čo sa v rámci stolovania zachovalo po majiteľoch kaštieľa,“ informovala Jana Slaná z oddelenia marketingu Múzea vo Svätom Antone.
V rámci celej výstavy, ktorú inštalovali aj v historickej expozícii, prestreli trinásť stolov.
„Človek tak v jednotlivých miestnostiach nevidí len pôvodný nábytok, ale aj to, z čoho Coburgovci kedysi jedávali.“
Najstarší porcelán, ktorý v kaštieli môžete obdivovať, pochádza z konca 18. storočia.
„Väčšina kúskov je však z 19. a zo začiatku 20. storočia. Tie už dopĺňal posledný užívateľ a Coburg, ktorý tu býval, cár Ferdinand Bulharský,“ povedala s tým, že v múzeu majú až dvesto kusov originálneho porcelánu s poľovníckym motívom.
Poľovnícka tabuľa.
Začínali prepelicou
Všetky stoly sú tematicky rozdelené. Na slávnostnej poľovníckej tabuli je možné vidieť príbor z parožia, ktorý má múzeum zapožičaný.
„Šľachta často chodievala na poľovačky, takže počet chodov mali podľa toho, koľko ulovili,“ hovorí Slaná.
„Začínali jednoducho, nejakým bažantom alebo prepelicou, pokračovali cez diviaka a možno končili jeleňom,“ smeje sa. „Samozrejme, záležalo od obdobia, v ktorom ľudia žili. V stredoveku to určite bolo skromnejšie, jedlo sa rukami. Veľké hostiny asi nebývali, ale časom tých chodov pribúdalo,“ myslí si.
V ďalších miestnostiach je prestreté na čaj o piatej, čokoládovú party, svadobnú hostinu, rybacie hody, raňajky v štýle biedermeier či romantickú večeru pre dvoch.
„Oživuje a obohacuje to našu historickú expozíciu. Je zaujímavé, keď si predstavíme, že Coburgovci naozaj kedysi jedávali práve z týchto tanierov.“
Starožitná leštička príboru. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Predchodkyňou umývačky je leštička
Kedysi mali ľudia na stolovanie určite viacej času ako my.
„Žijeme dosť uponáhľanú dobu, aj prestieranie robíme rýchlejšie a jednoduchšie. Šľachta si na tom dala záležať. Na druhej strane, robilo to služobníctvo. Mal im to kto pripraviť, aj umyť riady,“ pokračovala.
„Všetko si viacej vychutnávali. Samozrejme, aj stolovanie napredovalo, vyvíjalo sa. Začínalo sa jednoduchšie, neskôr prišiel honosný barok a potom neskorý klasicizmus v štýle biedermeier.“
K zaujímavostiam patrí na výstave, ktorá potrvá do konca októbra, aj starožitná leštička príboru vyrobená v Londýne.
„My dnes máme umývačky riadu, kedysi ľudia používali takéto leštičky. Keď mali páni súpravu pre 24 osôb, slúžky mali čo robiť. Takáto pomôcka im preto určite padla vhod.“