Na niektorých stromoch ostali holé konáre bez lístia. Škody cítia záhradkári aj lesníci.
B. ŠTIAVNICA, NOVÁ BAŇA. Záhradkári už pocítili dôsledky tohtoročnej teplej zimy bez mrazov.
Aktuálny pohľad na niektoré ovocné stromy ich vôbec neteší.
Hmyz v zime nevymrzol
„Všetky listy sú obžraté od húseníc. V takejto miere si to nepamätám,“ hovorí pestovateľ Ján z Novej Bane a ukazuje nám škody na čerešniach vo svojej záhrade. Na niektorých stromoch vidíme len holé konáre.
Podobné skúsenosti má v týchto týždňoch aj predseda žiarskeho zväzu záhradkárov Ondrej Turčan.
„Hmyz poriadne nevymrzol a teraz to pociťujeme. Aj v žiarskom okrese sme zaznamenali zvýšený výskyt húseníc obaľovača,“ informuje s dôvetkom, že niekde ostali po škodcoch len holožery.
„Niečo sa zregeneruje, no určite to bude mať dopad na úrodu. Ani postreky už v aktuálnom počasí veľmi nepomôžu, lebo ich hneď zmyje dážď,“ vysvetľuje Turčan.
Ďalší záhradkári dodávajú, že na chemické ošetrenie je už aj tak neskoro.
Chemické ošetrenie už lesníci nestihnú
Zvýšené množstvo húseníc potvrdzujú aj odborníci.
„Na južnom a strednom Slovensku zaznamenávame v tomto období premnoženie listožravého hmyzu najmä v dubinách a ostatných listnatých lesoch. Poškodené sú však aj ovocné dreviny,“ upozorňuje vo svojej aktuálnej správe Stredisko Lesníckej ochranárskej služby v Banskej Štiavnici.
Škody spôsobujú piadivky, mory, obaľovače a ďalšie druhy listožravých motýľov a blanokrídlovcov. Napadnuté stromy podľa odborníka prežívajú stres, sú oslabené a horšie sa bránia ďalším negatívnym vplyvom.
„Podobné premnoženie, konkrétne mníšky veľkohlavej, ale väčšieho rozsahu, sme zaznamenali naposledy pred desiatimi rokmi, v období 2003 až 2006. Lesníci vtedy reagovali aj leteckými postrekmi, na čo by už tento rok nestihli získať potrebné povolenia,“ spomína Andrej Kunca, vedúci strediska.
Avizuje však, že rovnaký problém ich v tých istých lokalitách čaká aj v nasledujúcej sezóne. Silný vietor v ostatných týždňoch totiž podľa jeho slov množstvo húseníc pozhadzoval zo stromov a tie zakuklené prečakajú v pôde aj zimné mrazy.
„S administratívnou prípravou na získanie súhlasov pre chemické ošetrenie na budúci rok by mali začať najneskôr teraz na jeseň. Ak by to nestihli, ovocinári by ich mohli v budúcnosti hnať na zodpovednosť, že sa hmyz rozšíril z lesných porastov do záhrad,“ dodal Kunca.