Väčšina pomôcok na fyzike, chémii či technických prácach pochádzala spred roka 1989. Nové vybavenie má zvýšiť motiváciu žiakov aj učiteľov.
ŽIAR NAD HRONOM. Tri nové učebne, ktoré otvorili na jedinej zo žiarskych základných škôl, majú zvýšiť záujem detí o prírodovedné a technické predmety aj o budúce štúdium na stredných odborných školách.
Všetci na gymnáziá!
O cieľoch projektu, do ktorého sa zapojilo 49 pilotných škôl, hovorí jeho dlhý názov - Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy a práca s talentami.
Technické vybavenie, sady pomôcok a notebooky pre učebne techniky, fyziky, a biológie s chémiou v hodnote takmer 260-tisíc eur získala Základná škola na Ulici Dr. Janského. V plnej miere ich budú môcť žiaci a vyučujúci využívať od septembra.
„Posledných dvadsať rokov sme sa zameriavali raz na jazyky, raz na informatiku a počítače a zabudli sme rozvíjať motorické zručnosti žiakov. Výsledkom je, že veľmi veľa žiakov sa hlásilo na gymnáziá, často aj takí, ktorí na to nemali predpoklady,“ povedala o nízkom záujme o odborné školy Gabriela Horecká zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, ktorá celoslovenský projekt manažuje.
Výber základných škôl zapojených do projektu určila ich veľkosť, potreby regionálnych zamestnávateľov a stredných odborných škôl, ale aj nadšenie tamojších pedagógov. „Sú to všetko školy, kde sme našli učebne a učiteľov ochotných vzdelávať sa,“ podotkla Horecká.
Učebne sú vybavené modernými pomôckami.
Zastarané pomôcky
Nové vybavenie, s ktorým učitelia dokážu preberané učivo žiakom názorne demonštrovať, škola víta.
„Cieľom je skvalitnenie výučby. Ide nám o to, aby žiaci na hodinách nepozerali na interaktívnych tabuliach, ako vyzerajú pokusy, ale aby si ich sami vyskúšali – stanovili si hypotézu a došli k vlastným záverom,“ zareagoval riaditeľ základnej školy Marek Baláž.
Očakáva vyššiu motiváciu žiakov, ale aj učiteľov. Tí totiž doposiaľ museli pracovať s desiatky rokov starými pomôckami.
„Staré stoly v dielňach mali asi päťdesiat rokov, učebne biológie a chémie sme vôbec nemali a pomôcky, ktoré sa používali na hodinách, mali dvadsať, tridsať rokov,“ priznal Baláž s dôvetkom, že väčšina z nich pochádzala spred roka 1989.
Riaditeľ potvrdil, že trend uprednostňovania gymnázií a obchodných akadémií pred odbornými školami cítiť aj na jeho škole, vidí však za ním skôr preferencie rodičov ako samotných žiakov.
„Veríme, že učebne to pomôžu zmeniť a deťom pomôžu pri výbere strednej školy a ich ďalšieho profesijného smerovania. Predmety ako fyzika či chémia boli pre ne doteraz určite menej atraktívne,“ dodal.