NOVÁ BAŇA. Na rekonštrukciu Zvoničky vyčlenilo novobanské zastupiteľstvo 3 500 eur. Práce by mali odštartovať už v krátkej dobe.
Chcú zachovať autentickosť
„Pôvodné materiály tejto drevenej stavby chceme zachovať s tým, že sa vymenia len veľmi zničené časti. Žiadali sme aj vyjadrenie krajského pamiatkového úradu, ktorý nám odporučil spôsob ako to opravovať,“ informoval novobanský primátor Ján Havran (Smer-SD).
„Spodná, murovaná časť, sa ometie brizolitom, aby to pôsobilo čo najviac autenticky.“
Pripomenul, že Zvonička má byť súčasťou rovnomenného náučného chodníka, ktorý chce mesto sprístupniť ešte túto jeseň.
„Od autobusovej a vlakovej stanice by pre turistov mala byť prvou zastávkou. Celkovo ich bude päť. Ďalšími sú Červená skala, Havrania skala, Háj a pútnické miesto Kohútovo,“ vymenoval.
Zvonička je súčasťou areálu, v ktorom sa nachádza aj budova reštaurácie. Tá je ale v súčasnosti opustená.
„Zabezpečili sme ju tak, aby ju neničili vandali a nedochádzalo k jej znehodnocovaniu. Veríme, že časom nájde svoje využitie a niekto príde so zámerom, ktorý by sa tam mohol uskutočniť. To miesto má svoj potenciál,“ myslí si.
„Dúfame, že náučný chodník to prostredie zatraktívni a priláka tam viac ľudí,“ podotkol.
FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Zvony fungujú dodnes
Zvoničku postavili v roku 1874 ako súčasť pútnického miesta Kohútovo. Podľa informácií, ktoré poskytlo Pohronské múzeum v Novej Bani, chceli členovia Mariánskeho spolku umiestniť do kaplnky Panny Márie v Kohútove, postavenej v roku 1869 z darov veriacich, dva zvony.
Keďže lokalizácia kaplnky a jej vzdialenosť by neumožnili, aby ich zvuk doliehal až do mesta, upustili od toho. Nakoniec postavili zvonicu na protiľahlom kopci ku Kalvárii. Nachádzali sa v nej dva zvony z dielne Jozefa Pozdecha, ktoré počas I. svetovej vojny zhabali. Nahradili ich zvony z dielne R. Manoušek a spol. Brno-Husovice.
„Tie sú dodnes funkčné. Aby sme zabránili ich ukradnutiu, zabezpečili sme to železnými dverami,“ povedal primátor.
Okolo zvonice neskôr vybudovali aj rekreačný areál. V minulosti sa tam robievali rôzne kultúrne podujatia, napríklad tanečné zábavy, diskotéky či majálesy.
Iniciátorom postavenia budovy a sprístupnenia Zvoničky ako rekreačného miesta na posedenie a oddych bol novobanský správca farnosti, kanonik Ignác Tonhäuser.
V tomto smere sa angažovali aj novobanskí drobnochovatelia, najmä Jozef Benč a Pavol Gettler.