SVÄTÝ ANTON. Jeho Veličenstvo Simeona Sachsen-Coburga Gotha (77) z Bulharska vítali vo Svätom Antone dospelí aj deti. Do obce, v ktorej kedysi jeho predkovia vlastnili známy kaštieľ, prišiel pri príležitosti odovzdania certifikátu k udeleniu čestného názvu, ktorý nesie Základná škola s materskou školou Ferdinanda Coburga.
O Slovensku veľa čítal
„Je to dôkaz duchovných väzieb, ktoré existujú medzi Slovenskom a Bulharskom,“ reagoval Coburg na otázku, čo pre neho táto udalosť znamená.
„Byť tu je pre mňa obrovským zážitkom. O Slovensku som veľmi veľa čítal a počul. Môj starý otec mal k tejto krajine a jej ľuďom po celý život hlboký a vrúcny vzťah,“ povedal posledný bulharský cár, ktorý sa do svojej vlasti vrátil po päťdesiatročnom vyhnanstve. Ostatných štrnásť rokov žije nepretržite v Bulharsku, kde v rokoch 2001 až 2005 pôsobil na poste premiéra. Napriek pokročilému veku je aktívny aj v súčasnosti.
„Stále sa snažím prispievať k vývoju mojej krajiny najlepšie ako viem,“ podotkol.
Netajil svoju radosť z toho, že znovu uvidí svätoantonský kaštieľ, ktorý je podľa jeho slov klenotom pre Slovensko, ale aj celý svet.
„Na jeho návštevu sa veľmi teším,“ dodal.
Vzácnu návštevu vítajú žiaci základnej školy.
Bývalý bulharský cár s riaditeľom Múzea vo Svätom Antone (vľavo) a so starostom obce (vpravo). FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Dostali cárov portrét
Čestný názov školy je podľa jej riaditeľky, Ingrid Kosmeľovej, prísľubom veľkých vízií.
„Plánujeme spoluprácu s kaštieľom, ale tiež s bulharskou školou sídliacou v Bratislave. Možno nám pribudnú aj nejaké špecifické predmety,“ povedala.
Od Simeona II. dostala riaditeľka darček v podobe portrétu Ferdinanda Coburga.
„V priestoroch školy máme jeho obraz požičaný z kaštieľa, teraz ho nahradí tento originál, ktorý umiestnime v takzvanej bulharskej zóne. V ozdobných popisoch tam máme vystavený aj jeho životopis,“ podotkla so slovami, že jeho vnuk pôsobí sympaticky.
„Keby som vedela komunikovať v bulharčine, určite by som sa od neho dozvedela veľa zaujímavých vecí. Vyžaruje z neho inteligencia.“
Dar dostal aj Simeon II. a to obraz od slovenského výtvarníka Arpáda Pála.
„Je to štylizovaný svätý Anton Pustovník, ktorý je znázornený na orechovej korenici lemovanej rýdzim zlatom a striebrom. Zobrazené je tam aj Sitno, na ktorom sa jeho starý otec veľmi rád zdržiaval so svojimi priateľmi a známymi,“ povedal autor diela.
Riaditeľke školy, Ingrid Kosmeľovej, daroval Simeon II. portrét Ferdinanda Coburga. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Pre deti môže byť motiváciou
„Dúfam, že to padne na úrodnú pôdu a škola svoj čestný názov zúročí,“ povedal starosta Svätého Antona Jozef Baranyai (NEKA). Zároveň vysvetlil, že Simeon Sachsen-Coburg Gotha zavítal do obce druhýkrát. Prvý raz prišiel, ešte ako bulharský premiér, na súkromnú návštevu kaštieľa.
„Ferdinand Coburg bol vzácnou osobnosťou. Ovládal osemnásť jazykov, vedel krásne maľovať, vyznal sa v botanike, ornitológii. Som rád, že starosta obce prišiel s nápadom pomenovať po ňom školu,“ hovorí riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marián Číž.
„Pre žiakov môže byť tento človek veľkou motiváciou,“ podotkol. A aké pocity má z jeho vnuka?
„Veľmi dobré. Už po prvej návšteve kaštieľa nás pochválil, že sa oň dobre staráme. Samozrejme, teší nás to,“ uzavrel.