V osade je asi desať detí, ktoré majú problém so závislosťou. Na ulici ich možno stretnúť s toluénom
ŽIAR NAD HRONOM. Vek fetujúcich detí, ktoré žijú v osade Pod Kortínou, sa za ostatné roky znížil. Podľa šéfky odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskeho mestského úradu Moniky Minárovej možno ojedinele na ulici stretnúť aj 5-, 6-ročné deti s vrecúškom priloženým k tvári.
„Väčšinou používajú chemikálie alebo prášky voľne dostupné v drogériách za pomerne nízku cenu,“ priblížila.
V osade chýba ihrisko či komunitné centrum
Deti sa k drogám podľa Minárovej často dostávajú prostredníctvom samotných rodičov, ktorí tiež fetujú a o svojich potomkov sa dostatočne nestarajú.
„Nemajú priestor byť pri triezvom rozume a venovať sa výchove. Je im jednoduchšie deti odbiť s tým, nech si robia čo chcú. Tak sa dostávajú k alkoholu alebo k príležitosti fetovať,“ upozornila.
Terénna sociálna pracovníčka Adriana Šarköziová, ktorá prichádza do styku s osadníkmi často priamo tam, kde žijú, tvrdí, že situácia nie je až taká alarmujúca.
„Ja sama nemám vedomosť o tom, že by fetovali tak malé deti, ale žiaľ, od veku 11, 12 rokov je to realita. Tento problém v osade máme a týka sa asi desiatich detí,“ potvrdila.
Niektoré sa po pobyte v reedukačnom domove či na psychiatrii k závislosti vrátia, iné nie.
„Dôvod, prečo siahajú po droge, najmä po toluéne, je jasný. Nevyužívajú svoj voľný čas efektívne a ani nemajú kde,“ myslí si.
Stretla sa s prípadmi, že na ihrisku v meste boli deti z osady nežiaduce. Detské ihrisko alebo komunitné centrum, kde by sa mohli stretávať a venovať sa aj voľnočasovým aktivitám, podľa nej chýbajú priamo v osade. „Bol by to obrovský prínos a prevencia sociálno-patologických javov,“ dodala.
Viac ako 160 detí, mnohé v zlých podmienkach
Hoci mestský odbor starostlivosti o obyvateľa nemá vlastného odborníka na drogové závislosti, spolupracuje s externými.
„Ak s rodičmi funguje normálna komunikácia, odporúčame im zájsť s dieťaťom za obvodným lekárom a v ďalšej fáze za psychiatrom či do liečebne alebo aspoň do pedagogicko-psychologickej poradne, ktorá vie rodinu nasmerovať ďalej.
Mesto víta aj aktivitu treťosektorových organizácií, ktoré poskytujú poradenstvo a pomoc drogovo závislým a ich blízkym. „Vychádzame im v ústrety napríklad poskytnutím priestorov na stretnutia alebo propagáciou ich činnosti,“ doplnila vedúca sociálneho odboru.
V osade Pod Kortínou žije podľa v marci aktualizovaných štatistík 391 ľudí, z toho až 164 detí do 18 rokov, pričom 91 z nich je školopovinných.
Väčšina z osadníkov žije v nelegálne postavených provizórnych obydliach a v zlých hygienických podmienkach, niektorí z tamojších obyvateľov si však odkúpili bývalé záhradné chaty, ktoré prerobili na bývanie rodinného typu.