V Hornej Vsi zastrelili poľovníci už šesť zvierat, v Kremnici mestská polícia nastražila pascu s návnadou v susedstve radnice.
KREMNICA/HORNÁ VES. Kremnickí mestskí policajti v piatok priamo v historickom centre mesta nastražili pascu na potulujúce sa líšky. Tie sa z okolitých lesov dostávajú k ľudským obydliam.
"Zaznamenali sme viacero takých oznámení. Líšky nám hlásili na Štefánikovom námestí v blízkosti radnice aj z neďalekého Zámockého námestia," potvrdzuje náčelník mestskej polície Roman Brhlík.
Špeciálnu klietku s návnadou v podobe zvyškov potravy preto umiestnili práve v susedstve radnice. A čo by mohlo týmto malým predátorom chutiť? Kremnickí policajti to skúšajú s údenáčom a kožou zo slaniny.
K problému prispievajú aj ľudia
Problém s líškami v obci má aj susedná Horná Ves, ktorá už rovnako získala povolenie na lov zveri v intraviláne.
"Už vlani nám v tomto období začali do dediny chodievať líšky a v ešte väčšej miere sa to opakuje aj tento rok. Vôbec nie sú plaché, trúfajú si do dvorov rodinných domov aj na terasy. Jedia zo psích misiek," hovorí starostka obce Simona Holicová.
Obyvatelia sa obávajú, niektorí prestali púšťať deti na dvor. "Je to nepríjemné," reaguje Holicová.
Poľovníci už v ostatnej dobe odstrelili na hranici intravilánu šesť líšok. "Ide o mládé zvieratá z minulého roka, ktoré matky naučili chodievať do dediny za ľahko dostupnou potravou. Do určitej miery sú však na vine aj ľudia. Pod bytovkami na strane od lesa som našiel povyhadzované zvyšky jedla," podotkol Marek Minka z poľovníckeho spolku Medvedí vrch.
Zvieratá sú podľa neho zdravé, v prípade, že vykazujú príznaky ochorenia, musí ich vyšetriť veterinár. Zastrelené napokon končia zakopané v zemi, v kafilérii alebo v rukách preparátora.
Líšky sa dostávajú do obcí a miest vo väčšom počte ako pred rokmi. FOTO: JÁN KROŠLÁK
Besnoty sa zatiaľ báť nemusia
"Besnota u líšky sa na Slovensku naposledy vyskytla v roku 2007, okrem asi troch minuloročných prípadov v okrese Bardejov, kam sa zvieratá dostali pravdepodobne z Poľska. U psa v roku 2005," ubezpečuje Terézia Pallerová, riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Žiari nad Hronom.
Preventívny monitoring situácie v spolupráci s poľovnými združeniami však pokračuje.
Proti besnote sa slovenské líšky vakcinujú. Letecká pokládka vakcín je podľa Pallerovej prioritou najmä na slovensko-poľských a slovensko-ukrajinských hraniciach.
To, že sa líšky objavujú v obciach a mestách, však veterinárka nepovažuje za nič neobvyklé.
"Stavy zvierat, či už medveďov, líšok alebo vysokej stúpajú. Priestor v lesoch už nestačí, a tak sa tlačia tam, kde hospodári človek a kde môžu ľahko nájsť potravu - napríklad pri smetných košoch," komentuje aktuálne ťažkosti niektorých samospráv, ktoré sa čoraz častejšie musia zaoberať stretmi zvierat a ľudí, odborníčka.
Líšky sa snažia v týchto dňoch odchytiť aj v centre Kremnice.
Pasca na reťazi. Prevencia proti krádeži.
Zvyšky údenej ryby a slaniny - návnada pre líšky.
FOTO: IVA ZIGOVÁ