Priestor by mal v budúcnosti slúžiť aj ako galéria výtvarného umenia, či histórie židovstva v regióne.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Turisti, ktorí počas letnej sezóny zavítajú do Banskej Štiavnice, budú môcť obdivovať ďalšiu z obnovených kultúrnych pamiatok. Po viac ako rok trvajúcej rekonštrukcii môžu zhliadnuť vynovenú židovskú synagógu.
Avizujú aj galériu umenia
"Synagóga po rekonštrukcii slúži pre potreby Pivovaru Erb. Nachádza sa tam sekundárne spracovanie piva - sudovanie, fľaškovanie a expedícia. Priestor je upravený tak, že bude zároveň slúžiť aj ako galéria výtvarného umenia, respektíve histórie židovstva v tomto regióne," uviedla marketingová riaditeľka spoločnosti Lucia Gašparová. Po roku 2019 bude v synagóge navyše umiestnená divadelná sála.
Počas rekonštrukcie boli zároveň zachované všetky architektonické a historicky hodnotné prvky. "Úzko sme spolupracovali s krajským pamiatkovým úradom," pripomenula riaditeľka. V novej časti synagógy sa navyše nachádzajú kancelárske a prezentačné priestory. Náklady na obnovu presiahli jeden milión eur.
Ako počas rekonštrukcie synagógy povedal majiteľ holdingu firiem ERB Eduard Rada, obnova synagógy bola už nevyhnutná, pretože objekt sa od roku 1989, odkedy vystriedal piatich majiteľov, dostal do havarijného stavu, pričom hrozilo zrútenie nosnej steny hlavnej lode chrámu.
Stavali ju z dobrovoľných príspevkov
Spoločnosť už pred štyrmi rokmi sprístupnila v susedstve synagógy ďalšiu kultúrnu pamiatku - Zelený dom. Vybudovala v ňom pivovar s reštauráciou a v podkroví aj s malým divadlom. Podľa Radu spoločnosť vlastní aj susediaci Hellenbachovský dom, ktorý by sa mal zmeniť na štvorhviezdičkový hotel. Po dobudovaní hotela vznikne medzi ním, synagógou a pivovarom najmenšie banskoštiavnické námestie.
Štiavnická synagóga bola postavená v neologickom štýle. Vlani uplynulo 120 rokov od jej postavenia. Podľa portálu obnova.sk ju tvorí predsieň a hlavná sieň. Jej výstavba koncom 19. storočia bola financovaná z dobrovoľných príspevkov členov židovskej náboženskej obce.
V roku 1941 bol vydaný zákaz vykonávať v synagóge bohoslužby. V 50. rokoch 20. storočia po jej zatvorení ako náboženského chrámu, umiestnili na prízemí klampiarsku dielňu. Priestory na prvom podlaží sa využívali pre účely autoškoly, ako aj sklady transparentov pre prvomájové oslavy.
Slávnostné otvorenie synagógy bude koncom júla spojené s odhalením pamätnej tabule. Tá bola podľa Gašparovej podmienkou zo strany židovskej obce pri predaji mestu v roku 1952. Mesto ju však nikdy nedalo vyhotoviť.
FOTO Z REKONŠTRUKCIE A DNEŠNÁ PODOBA:
FOTO: MIRO HOLÝ
FOTO: IVA ZIGOVÁ
FOTO: TASR/JOZEF POLIAK