Na židovský cintorín v Žiari nad Hronom vedie náučný chodník.
ŽIAR NAD HRONOM. Židovský cintorín v Žiari nad Hronom, ktorý za ostatné dva roky vystúpil zo zelene a opäť sa vrátil na mapu mesta, sa stáva čoraz častejším cieľom prechádzok. Len niekoľko dní k nemu smeruje aj odbočka zo Svätokrížskeho náučného chodníka.
Železnú výstuž schodov im ukradli
„Podarilo sa dokončiť chodník a schody, hoci zberači kovu nám z nich už stihli vyťahať železné roxory, ktoré ich spevňovali,“ ukazuje na mierne poklesnutý terén jedna z koordinátoriek prác a učiteľka dejepisu zo žiarskeho gymnázia Zuzana Kohútová. V najbližších týždňoch majú preto pôvodný materiál nahradiť agátové kolíky.
Areál cintorína v ostatnej dobe trikrát vyčistili študenti a dvakrát mestská eseročka Technické služby.
„Snažíme sa toto miesto udržať v čo najmenej zaburinenom stave,“ potvrdila Kohútová a pripomenula, že ešte pred dvoma rokmi by tam ľudia našli len zarastený pozemok.
Zvyšky náhrobkov, ku ktorým sa vtedy museli predierať cez kríky a tŕnie, sú dnes len provizórne poukladané pozdĺž chodníka. Niektoré ostali na pôvodných miestach.
„Stáva sa, že náhrobníky nám ktosi popremiestňuje. Časom, keď sa nám podarí získať ďalšie finančné prostriedky, ich preto chceme poležiacky osadiť napevno do steny vedľa chodníčka, aby sa s nimi nedalo manipulovať,“ naznačila ďalšie plány.
Židovský cintorín v Žiari v súčasnosti. Pred dvoma rokmi bol na tom istom mieste zarastený svah.
Pridali zoznam obetí holokaustu
Súčasťou pietneho miesta sú niekoľko týždňov aj dva informačné panely. Na jednom z nich nájdu návštevníci zoznam mien židovských obyvateľov niekdajšieho Svätého Kríža, ktorí počas druhej svetovej vojny zahynuli v koncentračných táboroch.
„Sú to mená obetí holokaustu. Možno tam niektoré chýbajú, rozhodli sme sa totiž dať tam len tie, u ktorých nositeľov sme mali aspoň z dvoch nezávislých archívnych zdrojov potvrdené, že skutočne prišli o život v táboroch,“ povedala Zuzana Denková, dobrovoľníčka, spoluautorka publikácie Zostali iba spomienky.
V knihe spolu so Zuzanou Kohútovou a skupinou stredoškolských študentov, ktorí sa tiež podieľali na výskume prameňov, priniesli nové zistenia z dejín predvojnovej židovskej komunity vo Svätom Kríži.
„Zásadné z týchto informácií v stručnej podobe predstavujeme na druhej z informačných tabúľ. Chceli sme, aby si návštevníci dali židovský cintorín do kontextu s vtedajším životom mestečka,“ vysvetlila zámer Denková.
Pôvodne plánovali panel umiestniť na žiarskom Svätokrížskom námestí, kde sa miestni židia zhromažďovali pred deportáciami. „Nenašli sme však vhodné miesto,“ zdôvodnila.
Na záchrane židovského cintorína pod Šibeničným vrchom sa brigádnicky podieľali najmä dobrovoľníci z radov študentov. Finančne alebo materiálne ju podporili Nadácia ZSNP a Slovalco aj mestská spoločnosť Technické služby. Záštitu nad projektom prevzalo žiarske Gymnázium Milana Rúfusa.
Autorky knihy Zostali iba spomienky - Zuzana Kohútová a Zuzana Denková. FOTO: IVA ZIGOVÁ