Pagáčiky a pálenka čakali každého, kto cez víkend zavítal do Baďana. Na tradičné podujatie prišli ľudia zo širokého okolia.
BAĎAN. Podsitnianske dni hojnosti sa v Baďane konali už štrnástykrát.
„Hlavnou myšlienkou tohto malého folklórneho festivalu sú pohostinnosť, srdečnosť a súdržnosť, ktoré chceme ukázať všetkým, ktorí nás navštívia,“ povedala starostka Ľubica Kuková.
Každý dostal za kalištek
Pohostinnosť je veru v Baďane neprehliadnuteľná. Hneď pri vstupe do obce nás vítali dievčatá v krojoch, ktoré ponúkali domáce pagáčiky a za kalištek páleného.
„Je to prejav vďaky za to, že ľudia prišli a navštívili našu obec,“ pokračovala starostka. Dôkazom toho, že Baďan prilákal mnohých, bolo plné námestie pred obecným úradom.
Nechýbali stánky s ľudovými remeselníkmi, tradičným občerstvením ako grilované klobásy, guláš z diviny, pečené prasa, párance. Najmenších potešili atrakcie v podobe kolotočov, nafukovacieho hradu či maľovanie na tvár.
Ukázali spracovanie ľanu
Na pódiu sa postupne vystriedali folklórne súbory Hont z Krupiny, Bystrina z Banskej Bystrice a Prenčovan, ktoré diváci odmeňovali búrlivým aplauzom.
Miestna spevácka skupina Baďančanka predviedla ukážky spracovania ľanu a výroby plátna. V jednom z dvorov tak pospevujúce ženy ľuďom ukázali trepanie ľanu, jeho česanie, bielenie, tkanie a pranie.
Večer si návštevníci mohli vypočuť Ľudovú hudbu Ďatelinka pod vedením Ondreja Molotu, nasledovali vystúpenie Folklórneho súboru Úvrať z Poltára a voľná zábava s heligónkou.
Starostka v kroji
Keďže tento ročník bol zameraný na odievanie v Honte, starostka išla príkladom a obliekla si typický kroj.
„Na Podsitnianskych dňoch hojnosti som ale vždy takto oblečená. Podľa tematického zamerania si vyberám pracovný alebo slávnostný kroj. Tentoraz som zvolila druhú alternatívu, takže mám na sebe sviatočný predvojnový kroj,“ vysvetlila.
„Je to originálny baďanský odev, ktorý je súčasťou môjho šatníka. Všetko, aj čepiec, je ručná práca. Čiernu sukňu mi ale požičali v susednom Prenčove,“ dodala s úsmevom.