Už v stredoveku existovalo v Banskej Štiavnici niekoľko pivovarov. V znamení zlatého moku, ktorý sa pil už pred šesťtisíc rokmi, sa nieslo podujatie Nezabudnuté remeslá.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. V znamení piva, ktoré sa podľa historických prameňov pilo už pred 6000 rokmi, sa niesol 14. ročník podujatia Nezabudnuté remeslá v Banskej Štiavnici. Návštevníkom sa predstavil najstarší slovenský pivovar z neďalekých Vyhní.
"Pivovary existujú na našom území od 13. storočia. Rozmach pivovarníctva nastal v stredoveku a novoveku, kedy výsadu variť pivo získavajú slobodné kráľovské mestá a šľachta. Banská Štiavnica samozrejme získala toto privilégium tiež a v meste existovalo v tom čase niekoľko pivovarov," uviedol vedúci odboru kultúry, športu a mediálnej komunikácie na Mestskom úrade v Banskej Štiavnici Rastislav Marko.
Pivovar v kláštore vo Vyhniach sa zrodil už v roku 1473. Slúžil nielen pre mníchov, ale aj pre pocestných na ceste do Banskej Štiavnice. Akoby zázrakom jeho tradícia pretrváva dodnes a je tak najstarším na Slovensku.
Návštevníci sa dozvedeli nielen čosi o rôznosti chutí piva, ale aj o procese jeho výroby a o všetkom, čo ju sprevádza.
K ochutnávke pripravili organizátori bohatú zábavu na ľudovú nôtu. Predstavili sa súbory a interpreti zo Stožku, Očovej, Detvy, Hronseka, Zvolenskej Slatiny, Lipovian či Poník. Celodenný program sprevádzal tradične najväčší štiavnický jarmok s účasťou zhruba stovky remeselníkov z celého Slovenska.