BANSKÁ ŠTIAVNICA. Dom, v ktorom žila Sládkovičova Marína, najväčšia múza slovenskej ľúbostnej poézie, stojí v centre Banskej Štiavnice.
V roku 2004 tam občianske združenie Paradajz inštalovalo pamätnú tabuľu, o pár rokov neskôr pribudla mreža so zámkami lásky. Zrejme aj to súvisí s tým, že fasáda budovy je popísaná rôznymi menami, vyznaniami či srdiečkami.
Na opravu nemajú peniaze
Banskoštiavnický viceprimátor, Dušan Lukačko (NEKA), si myslí, že fasáda historickej budovy, popri ktorej vedie vstup do najužšieho centra mesta, by určite nemala byť popísaná.
„Nepôsobí to dobre. My s tým ale nič neurobíme, keďže je vo vlastníctve štátu,“ povedal.
„Samozrejme, mestskí policajti túto časť mesta monitorujú, no nemôžu byť všade. Keby videli konkrétnych ľudí, ktorí sa toho dopúšťajú, zakročili by a urobili potrebné opatrenia,“ dodal.
Dom Maríny má v správe Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR).
„Na vyčistenie či opravu fasády nemáme prostriedky. Budova by potrebovala celkovú rekonštrukciu, v zlom stave je najmä strecha. Celé to zateká a vlhne,“ informovala Iveta Danišová, riaditeľka sekcie ekonomiky ŠOP SR Banská Bystrica.
Kvôli nákladnej údržbe chcú podľa jej slov Marínin dom v krátkej dobe predať. „Ministerstvo kultúry sme už požiadali o súhlas,“ podotkla.
„Kancelárie by sme odtiaľ chceli presťahovať do zimy. Pre našich zamestnancov sme už našli náhradné priestory. Ideálne by bolo, keby sa nám budovu podarilo predať do konca roka, aby po opustení nechátrala.“
Popísaná fasáda. Svoje miesto má na nej aj meno Justin Bieber. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Pamätná izba bez osobných vecí
„Nerobí mi radosť, keď niekto píše po fasáde. Vyzerá to veľmi zle,“ povedal Dušan Trcka, riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, ktorá v budove momentálne sídli.
„Je tu aj pamätná izba Maríny, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Sú v nej pôvodný drevený strop aj kachľová pec. Osobné veci Sládkovičovej múzy tam ale nenájdete,“ povedal.
„Je to stará kamenná budova, problém je aj s jej vykurovaním. V prvom rade treba opraviť strechu. Drevený šindeľ je zhnitý, na nový nie sú peniaze. Teraz je to len provizórne prekryté,“ vysvetlil.
„Popísanú fasádu by určite bolo treba nejako prestriekať, alebo prekryť, no nie je to také jednoduché. Všetko treba robiť pod dohľadom pamiatkarov,“ pripomenul. „Zrejme to už ale bude musieť riešiť nový majiteľ.“
Zároveň potvrdil, že čoskoro sa odtiaľ plánujú presťahovať.
„Pôjdeme do našich pôvodných priestorov, ktoré sa nachádzajú v budove medzi poštou a pomníkom padlých,“ dodal.