BREHY. Už šiesty ročník Brežských remeselných dvorov chystajú v obci na víkend 8. až 10. augusta, pričom remeslám už tradične bude patriť najmä sobota.
„Aj v tomto roku ponúkneme návštevníkom pohľad do viac ako desiatich dvorov, medzi ktorými nebudú chýbať najtypickejší hrnčiarsky, pekársky folklórny, kováčsky, včelársky, poľovnícky a rybársky, chovateľský hasičský či dvor starej matere,“ vymenúva len niektoré z nich starosta obce Juraj Tencer.
Pre mužskú časť návštevníkov býva lákadlom degustačný dvor, kde môžu ochutnať a ohodnotiť domáce pálenky miestnych výrobcov.
Novinkou budú ukážky práce s ražnou slamou - jej mlátenie, čistenie, ale aj výroba snopov, ktoré v minulosti slúžili ako strešná krytina.
Históriou a súčasnosťou dediny prevedie výstava fotografií.
Ukážu remeslá predkov
Obyvatelia obce otvoria svoje príbytky, ukážu náradie, s ktorým v minulosti pracovali ich predkovia a pozvú na miestne špeciality.
Práve to podľa starostu Brehov dodáva podujatiu jeho špecifickú atmosféru.
„Som rád, že máme ľudí, ktorí majú chuť prezentovať svoju obec. Dnes už totiž nie je celkom zvyčajné, aby niekto pustil do svojho dvora cudzích ľudí a otvoril ho pre širokú verejnosť. Okrem toho si to vyžaduje prípravu, dvor treba upraviť a vyzdobiť,“ oceňuje ľudí, ktorí sa opakovane aktívne zapájajú do organizácie festivalu.
Sobášnica aj slivkový lekvár
Jednou z takých je Mária Fialová z občianskeho združenia Brežan.
„Dnes stále menej ľudí chápe, že tradície treba udržiavať, aby sa zachovali pre ďalšie generácie. My sa o to snažíme práve týmto spôsobom,“ hovorí.
Remeselné dvory sú podľa jej slov pripomienkou toho, ako Brežania žili v minulosti. „Volali ich hrnčiari, keďže toto remeslo tu bolo v minulosti najviac rozšírené. Takmer v každom dome bol kruh a pec na vypaľovanie riadu, ktorý potom predávali po jarmokoch,“ približuje.
To, že na svoje zvyky v Brehoch nechcú zabudnúť, dokazuje skutočnosť, že počas víkendu sa mnohí oblečú do krojov. „Bola tu chudoba, takže kroj bol veľmi jednoduchý - blúzka z bieleho ľanového plátna, ozdôb čierna sukňa aj zástera, vyšívaný lajblík len vo sviatok,“ objasňuje.
Vône a chute tamojšej kuchyne priblížia návštevníkom polievka sobášnica, čerstvo pečený chlieb, lokše, pirohy, posúchy, rybie a zabíjačkové špeciality, ale aj slivkový lekvár uvarený v medenom kotlíku.
Folklór aj netradičné plavidlá
Bohatý kultúrny program začne už v piatok večerným vystúpením folk-rockovej skupiny Edo Klena & Klenoty na miestnom futbalovom ihrisku. V sobotu dopoludnia zahrá country kapela Gápeľské šípy a od 14. hodiny bude priestor na pódiu patriť detskej folklórnej skupine Brežanček a rovnako domácej ženskej speváckej skupine Hronka z Brehov. Pomôcť príde aj Dolinka z neďalekej Voznice.
Vrcholom sobotňajšieho dňa však má byť vystúpenie Folklórnej skupiny Vepor z Klenovca a deň zavŕši tradičná zábava pred požiarnou zbrojnicou.
V nedeľu bude program pokračovať súťažou viac ako tridistich družstiev dobrovoľných hasičov z rôznych kútov Slovenska aj z Moravy.
„Memoriál Karola Marušku je tradičná hasičská súťaž s netradičným útokom. U nás totiž účastníci nehasia požiar na rovine, ale musia prekonať prekážku, vybehnúť do kopca a až tam striekajú na terč. O úspechu rozhoduje tímová súhra,“ vysvetľuje starosta Brehov.
Autor: pr