NOVÁ BAŇA. Školskú včelnicu, jednu z piatich na Slovensku, postavili v novobanskej časti Záhrb v roku 2009. Slúži najmä začínajúcim včelárom, ktoré vedie skúsený odborník Ján Píš.
Neprijímajú alergikov
„Včelnica sa stala akýmsi centrom prípravy a výcviku začínajúcich včelárov,“ povedal.
„Do jej budovania sme sa pustili aj preto, že členská základňa včelárov je veľmi prestarnutá, vekový priemer je u nich vysoko nad 60 rokov. Vychádzali sme aj z názoru, že nevzdelaný včelár je najväčší nepriateľ včiel,“ hovorí.
„Vekovo záujemcov o túto školu neobmedzujeme. Najmladší, ktorí k nám prichádzajú, majú sedem rokov, hornú hranicu nemáme.“
Včelnica sa nachádza na turistickej trase Nová Baňa, Bukovina, Pohronský Inovec.
„Často sa pri nej zastavujú aj náhodní turisti, aby sa čo to dozvedeli zo života včiel a o ich produktoch.“
Kedysi viedol Ján Píš štyri krúžky, ktoré navštevovali žiaci štátnej a cirkevnej základnej školy. Fungovala tiež pri centre voľného času, chodievali tam aj študenti odborného učilišťa pre telesne postihnutých.
„Preto je od začiatku bezbariérová,“ podotkol.
„Vlani sme mali dva krúžky, ktoré navštevovalo 16 detí. Chodia sem od októbra do júna, raz týždenne na dve hodiny. Ale stáva sa, že ostávame aj dlhšie.“
Nábor na aktuálny školský rok začnú robiť v septembri.
„Deti nemôžu byť alergické na včelí jed, konzumáciu ich produktov a musia mať primerané správanie,“ spomenul podmienky potrebné na prijatie.
Ján Píš vedie krúžky pre začínajúcich včelárov. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Pribudnúť má miniskanzen
„Sme pomerne dobre vybavení,“ pokračoval. „Máme k dispozícii jednoduchú, ale najmodernejšiu techniku na chov včiel, spracovanie ich produktov, výrobu úľov, príslušenstva a podobne. Ochranné odevy a pomôcky máme pre desiatich účastníkov. Uštipnutie len tak nehrozí,“ tvrdí.
Pre svoju potrebu sa snažia šľachtiť a kupovať včelie matky, ktoré nechovajú agresívne, teda útočné včelstvo.
„V našich úľoch, v ktorých máme dvanásť rodín, sú vďaka tomu včely s najlepšími sprievodnými znakmi ako sú nepichavosť a miernosť. Je radosť s nimi pracovať,“ podotkol.
Vo svojej zbierke má aj niekoľko historických úľov.
„Súčasťou včelnice bude postupne miniskanzen, aby sme vedeli porovnať ako sa včelárilo v minulosti a ako je to v súčasnosti.“
Presklený pozorovací úlik
Deti podľa jeho slov priťahuje k včelárstvu najmä fakt, že majú veľmi radi med.
„Baví ich aj priama práca so včelami. V zime robíme mikroskopovanie, učíme sa botaniku, anatómiu, fyziológiu a morfológiu včiel,“ vysvetlil.
„Veľkú časť prípravy venujeme zdravotnému stavu včelstiev a prevencii ich chorôb. Dôraz kladieme aj na ekonomiku včelárenia a to formou kočovania, na ktoré sme tiež patrične vybavení,“ pokračoval.
„Veľmi úzko spolupracujeme s miestnymi školami, kde pravidelne robievame besedy o význame včely medonosnej. Umožňujeme im aj návštevu včelnice, aby deti zažili bezprostredný kontakt, ale aj vzťah k tomuto pre človeka nenahraditeľnému hmyzu,“ povedal. Zároveň dodal, že majú aj mobilný presklený pozorovací úlik, kde môžu priamo v škole sledovať život jednotlivých foriem včiel.