Banícke tradície ožili už počas siedmeho ročníka podujatia. Tentoraz v historickej Kremnici.
KREMNICA. V Kremnici sa v piatok začalo 7. stretnutie banských miest a obcí Slovenska, ktoré potrvá až do nedele. Jeho súčasťou sú napríklad slávnostný šachtág, banícka bohoslužba, sprievod zástupcov účastníckych samospráv, spoločností a baníckych spolkov a kultúrny program v duchu baníckych tradícií.
Minister skákal cez kožu, baníci zdravili
Oficiálneho otvorenia podujatia, ktoré organizujú mesto Kremnica, Kremnický banícky spolok a Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska, sa zúčastnil aj minister hospodárstva SR Pavol Pavlis.
Toho práve počas tradičného šachtágu prijali do baníckeho cechu, pričom musel „skákať cez kožu“. Šéf rezortu hospodárstva pri tejto príležitosti baníkom sľúbil, že medzi nich bude chodiť. „Neodmietnem žiadne pozvanie, či už je to z Kremnice, Handlovej alebo iných baní. Máte moju garanciu, že istotne prídem medzi vás. Budem počúvať vaše hlasy,“ povedal.
Kremničanov a turistov zrejme najviac zaujal dnešný slávnostný sprievod hostí z banských miest a obcí nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Poľska a Maďarska v baníckych uniformách a v historických kostýmoch sprevádzaný hudbou, spevom a baníckymi pozdravmi, z ktorých najtypickejším je Zdar Boh!.
Domáci spolok oslávi v septembri päť rokov od svojho vzniku a aktuálne má 52 členov. "V našich stanovách máme ako ciele združenia zadefinované obnovu a udržiavanie baníckych tradícií, ale aj vyhľadávanie a obnovu technických pamiatok súvisiacich s baníctvom," povedal podpredseda Kremnického baníckeho spolku Richard Horváth.
Čierne uniformy, v ktorých sa členovia spolku v sprievode predstavili, majú predpísanú formu. Zaujímavosťou je napríklad 29 gombíkov zlatej farby, ktoré symbolizujú umučenie svätej Barbory, patrónky baníkov, ktorá umrela údajne ako 29-ročná. V rukách Kremničanov sme mohli vidieť aj takzvané fokoše, palice zakončené špeciálnou sekerkou. "Išlo o nástroj, ktorým sa v baniach skúmal stav výdrev, teda či nie sú prehnité," objasnil Horváth.
Ministra hospodárstva Pavla Pavlisa prijali do baníckeho celku. FOTO: TASR/DUŠAN HEIN
Primátorka pripomenula aj hrozbu ťažby
Kým predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska Erik Sombathy v príhovore uviedol okrem iného aj to, že historická Kremnica či neďaleká Banská Štiavnica by sa v minulosti bez baníctva nerozvíjali tak, ako sa rozvíjali, primátorka Kremnice Zuzana Balážová nehovorila len o histórii mesta.
Tomu v 14. storočí udelil uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou privilégiá slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta.
Pripomenula aj ostatné roky pretrvávajúcu hrozbu povrchovej ťažby zlata a zámery rôznych spoločností v Kremnici, s ktorými samospráva nesúhlasila a nesúhlasí.
Vyjadrenie k prebiehajúcemu podujatiu zverejnilo na facebooku aj občianske združenie Kremnica nad zlato bojujúce proti ťažbe.
„Jedna vec je úcta k histórii Kremnice a k baníckym tradíciám, ktorú mesto dáva najavo ako spoluorganizátor tohto podujatia, druhá vec je jeho a náš jasný nesúhlas s povrchovou ťažbou,“ okomentoval zverejnený plagát s nápisom „Naše zlato je už na povrchu. Je to naše mesto!“ predseda združenia Luboš Kürthy.
Prvé stretnutie banských miest a obcí Slovenska sa uskutočnilo v roku 2008 v Pezinku, ďalej nasledovala Handlová, Spišská Nová Ves, Rožňava, Banská Štiavnica a Košice. V nasledujúcich rokoch sa stretnutie uskutoční v Banskej Bystrici, Gelnici, Prievidzi a v roku 2018 sa vráti do Pezinka.
Autor: iva