BANSKÁ ŠTIAVNICA. Budova židovskej synagógy v Banskej Štiavnici sa dočkala obnovy. Za 900-tisíc eur z vlastných prostriedkov a 10-tisíc eur z dotácie ministerstva kultúry túto pamiatku zrekonštruoval jej súčasný majiteľ Eduard Rada.
Slávnostné odhalenie pamätnej tabule na synagóge sa uskutočnilo v utorok (2. 9.). Ako informoval Eduard Rada, rekonštrukcia trvala 14 mesiacov, budova momentálne slúži ako sídlo riaditeľstva aj časti výroby jeho pivovaru ERB.
Pivovar len dočasne
Rada pripomenul, že umiestnenie pivovarníckej technológie do historických priestorov sa uskutočnilo za splnenia prísnych podmienok pamiatkového úradu, úradov verejného zdravotníctva i životného prostredia. Zariadenia sú ľahko demontovateľné a na stavbu nemajú negatívny vplyv.
Súčasťou kolaudačného rozhodnutia je záväzok vlastníka voči Krajskému pamiatkovému úradu v Banskej Bystrici využívať priestory synagógy ako časť pivovaru len do konca roku 2019. Potom by mali slúžiť na kultúrne účely.
Slúžila do roku 1949
Nová pamätná tabuľa na objekte informuje, že v ňom v rokoch 1892 až 1949 sídlila židovská synagóga. Jej umiestnenie na fasádu bolo jednou z podmienok Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku pri predaji synagógy mestu Banská Štiavnica v roku 1949. Druhou podmienkou bolo, že budova sa nesmie využívať na nedôstojné ciele.
Banskoštiavnickú synagógu postavili v roku 1892 v neologickom slohu s využitím prvkov renesancie a klasicizmu. Financovali ju zo zbierok a darov ako centrum náboženského života a miesto edukácie.
Na náboženské účely synagóga slúžila do roku 1941, keď ju zakázali v rámci tvrdých protižidovských opatrení slovenského štátu, a potom po vojne do roku 1949, keď ju židovská náboženská obec predala mestu.
Po roku 1989 sa objekt dostal do súkromného vlastníctva, ale naďalej chátral. Rada je vlastníkom budovy od roku 2009, keď už bola v havarijnom stave, mala narušenú statiku a zničenú časť steny a klenby v hlavnej lodi.