PÍLA. Spoločná výstava študentov Katedry dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a výtvorov detí sa uskutočnila v obci Píla pri Žarnovici už piatykrát.
Záujem detí stúpa
Diela detí z Píly, Veľkého Pola, Župkova, Hodruše-Hámrov, Prochota a Žarnovice vznikli počas letného prázdninového výtvarno-fotografického workshopu. Pripravili ho dizajnér Ferdinand Chrenka s fotografkami Veronikou Markovičovou a Evou Benkovou.
„Záujem o tento workshop stúpa. Je dobré, že naň prišli aj deti z okolia. Niektoré sa už hlásia samé, poznajú to z minulých ročníkov. Dokopy ich tu bolo asi dvadsať,“ povedal Chrenka, ktorý je presvedčený, že talent treba pestovať od mala.
S myšlienkou vystavovať detské výtvory prišiel prvýkrát pred desiatimi rokmi.
„Vtedy som len vyzbieral obrázky, ktoré mali ľudia v zásuvkách,“ spomenul začiatky. Zároveň pripomenul, že piaty ročník výstavy v priestoroch bývalej Základnej školy v Píle, pod už tradičným názvom Od ZŠ po VŠ, opäť poukázal na dôležitosť vzdelania, kultúry a kontinuálneho rozvíjania kreativity v malých mestách a dedinách.
Výstava pod názvom Od ZŠ po VŠ sa konala už piatykrát.
Mapovali obyvateľov
Workshop ponúkal mládeži zažiť kreatívny dialóg s plošnými a priestorovými výtvarnými disciplínami. Popri kresbe, frotáži, maľbe a modelovaní sa zoznamovali aj so základmi analógovej fotografie.
„Už z ich strany nešlo len o fotenie mobilnými telefónmi ako boli doteraz zvyknutí. Naučili sa robiť správnu kompozíciu snímky, mapovali priestor obce a jej obyvateľov s pomocou kyanotýpie (historická fotografická technika, pozn. red.) na plátne a čiernobielych digitálnych snímkach. Tie potom inštalovali na plastové fragmenty bývalého pôdorysu bytu,“ vysvetlil.
„S pomocou týchto techník zachytávali svoj každodenný vonkajší aj vnútorný priestor. Na prvý pohľad nepotrebným predmetom dávali nový zmysel,“ podotkol.
V spojitosti so sadrou, kresbou a s kovovými materiálmi deti vytvárali aj svoje fantazijné zvieratá z tekvice a drôtov.
„Skonštruovali tiež imaginárne svietiace dopravné prostriedky zo základných tvarov a štruktúr plastu a nasprejovaných kostí zvierat,“ poukázal na originálne diela.
Imaginárne svietiace dopravné prostriedky.
Od talentu k patentu
Pri inštalácii výstavy v Píle všetky výsledné diela koncepčne a priestorovo prepojili s aktuálnymi semestrálnymi a diplomovými prácami študentov Katedry dizajnu VŠVU v Bratislave.
Ateliér Industrial dizajn prezentoval projekty spoluprác aj výrobcom.
„Išlo napríklad o dizajn stoličiek navrhnutý pre firmu TON, dopravné ihrisko pre švédsku firmu HAGS či diplomový projekt vyhrievanej lavice vytvorený v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied,“ vymenoval niektoré z nich.
Na záver pripomenul, že práce z vlaňajšieho workshopu boli súčasťou tohtoročnej výstavy Od talentu k patentu, ktorá sa konala v rámci medzinárodnej konferencie na Úrade priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici.
„Z Píly na ňu vycestoval plne obsadený autobus, pre deti to bol veľký zážitok,“ dodal.