Na stav ciest v časti Pod Vŕšky sa krátko po ich obnove obyvatelia sťažujú. Mesto pripomína, že metóda, ktorú tu cestári použili, je pre Žiar novinkou.
ŽIAR NAD HRONOM. Pôvodne betónové cesty na žiarskom sídlisku Pod Vŕšky čakali nedokončené na svoju vrchnú vrstvu viac ako dve desaťročia. Krátko po rekonštrukcii komunikácií, ku ktorej mesto pristúpilo v júli a prvýkrát pritom namiesto klasického asfaltu použilo dvojvrstvový emulzný náter, sa objavili prvé sťažnosti na ich súčasný stav. Obyvateľom nový povrch, ktorý mali postupne utlačiť jazdiace autá, pripomína rozsypaný štrk.
Výsledok prijali rozpačito
„Nepopieram, že vrchná vrstva zakryla najväčšie diery, ale na niektorých miestach už odpadáva, konkrétne na Ulici Janka Kráľa. Okrem toho kopíruje nerovnosti pôvodných betónových ciest. Ako vodička veľkú zmenu nevnímam a s podobným postrehom sa na mňa obrátili viacerí obyvatelia sídliska,“ zhodnotila žiarska mestská poslankyňa za túto časť Žiaru Stella Víťazková (nezávislá).
Myslí si, že radnica by mala zvážiť, či novú metódu použije v budúcnosti aj v iných častiach mesta.
Práve to totiž avizoval v júli žiarsky primátor Peter Antal (nezávislý) v prípade, že sa technológia osvedčí.
Cesty sídliska aktuálne, dole detail poškodenia. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Po zime stav ciest skontrolujú
Mesto argumentuje, že primárnym cieľom zakrytia betónových ulíc sídliska bola snaha zabrániť ich ďalšej erózii a vytváraniu nerovností.
„Podarilo sa nám ich takto vyhladiť. Či však bola metóda dvojvrstvového emulzného náteru tou správnou, budeme vedieť posúdiť až po zime,“ povedal vedúci odboru životného prostredia žiarskej radnice Ján Vinarčík.
Na marec budúceho roka avizuje kontrolu, ktorá ukáže, či vznikol dôvod na reklamáciu. „Záruka je dva roky, takže, ak sa objavia problémy, pristúpime k reklamácii a budeme žiadať nápravu,“ povedal.
Lacnejšia alternatíva
V súčasnosti však Vinarčík dôvod na sťažnosti nevidí. „Nejaké malé fliačiky na jednej z ulíc, kde povrch odpadol, nie sú pri celkovej zrekonštruovanej ploche zásadným nedostatkom.“
Pripomenul, že zvolená metóda nie je tradičným asfaltovaním a je oproti nemu lacnejšia.
Za obnovou mestských ciest s rozlohou 3 530 metrov štvorcových stojí zvolenská spoločnosť Bitunova. Mesto rekonštrukcia stála 25-tisíc eur z jeho rozpočtu.