ŽIAR NAD HRONOM. Prípad novorodenca, ktorý umrel ešte vo februári v banskobystrickej nemocnici, kde ho previezli zo žiarskej, žiadali jeho rodičia prešetriť Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ani po polroku však nedostali žiadnu odpoveď.
Má podozrenie, že došlo k zanedbaniu
Vojtech František sa narodil 16. februára ako zdravý chlapček. Vážil 4 200 gramov, meral 52 centimetrov. O šesť dní nato však zomrel.
„Päť dní bol veľmi životaschopný a mocný, dobre sal, nič nenasvedčovalo tomu, že mu niečo hrozí. Keby nedostal novorodeneckú žltačku, už by nás prepustili domov,“ tvrdí jeho matka Romana.
„Mám podozrenie, že došlo k zanedbaniu, ak nie priamo k zlyhaniu, zdravotnej starostlivosti o môjho syna.“
Dôvody uviedla v žiadosti o prešetrenie správnosti poskytnutej zdravotnej starostlivosti v žiarskej nemocnici a na novorodeneckom oddelení v Banskej Bystrici.
Nepresnosti v zdravotnej dokumentácii
„V noci z 20. na 21. februára som malého normálne nakŕmila, dala ho odgrgnúť a pokojne zaspal. Asi polhodinu po polnoci mi ho sestrička prišla vziať. Nesúhlasím so zápisom v zdravotnej dokumentácii, že dieťa slabo pije a je nepokojné,“ spomenula prvý argument.
„Keď som si ho ráno o piatej pýtala na kojenie, službukonajúca sestrička odvetila, že ešte spí. V zdravotnej dokumentácii je ale uvedené, že o 4.55 je novorodenec bez dychu a akcie srdca. Mám podozrenie, že niektoré údaje tam boli dopisované dodatočne.“
Okrem toho si nevie vysvetliť trojhodinový časový odstup medzi resuscitáciou svojho syna v žiarskej nemocnici a príchodom sanitky z Banskej Bystrice.
Vojtech František. Zdravo vyzerajúci chlapček žil len niekoľko dní. REPROFOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Informovať budú až po skončení dohľadu
„Viem, že život môjho dieťaťa mi už nikto nevráti, mám však právo vedieť, prečo umrelo,“ hovorí.
Na jej podnet však Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý podala 13. marca, doteraz nereagoval. Preto ho 3. októbra písomne urgovala.
„Verím, že výsledok vyšetrovania pomôže predchádzať ďalším zbytočným úmrtiam zdravých novorodencov v nemocničných zariadeniach na Slovensku,“ dodala.
„Zákon nám nestanovuje lehotu na ukončenie dohľadov. Každý prípad je na posúdenie osobitý a náročný, preto aj trvanie dohľadov je rôzne,“ informovala hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Soňa Valášiková.
Pripomenula, že pobočka úradu v Banskej Bystrici vykonáva v tomto prípade dohľad u dvoch poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
„O výsledku môžeme informovať až po jeho skončení,“ dodala.