ŠTIAVNICKÉ BANE. Jeden kontajner na odpadky v časti Peciny pri kríži pri tajchu Veľká Richňava nestačí.
Boja sa nákazy, chodia tam zvieratá
V okolí jazera žijú najmä chatári, celoročne ich tam býva zhruba desať. Jeden z nich poukázal na nepríjemnú situáciu.
„Máme tu len jeden kontajner, preto ľudia ukladajú odpadky aj vedľa neho,“ hovorí.
„Je to katastrofálne. Nielenže to zle vyzerá, ale je to aj nehygienické a zapáchajúce. Bojíme sa nejakej nákazy,“ podotkol.
„Tento stav vidieť aj od cesty, keďže kontajner sa nachádza hneď pri vstupe do chatovej oblasti. Takže turisti, ktorí sem prichádzajú, si to hneď všimnú. Pre obec to nie je dobrá vizitka,“ myslí si.
„Neporiadok tam robia aj zvieratá, ktoré smeti rozhadzujú na všetky strany. Takto sa tam pravidelne chodievajú „vyblázniť“ lišiak, túlavé mačky a tchory,“ tvrdí.
„Obec tieto smeti odváža raz za dva týždne. To nestačí, mali by to robiť každý týždeň. Okrem toho by sem mali dať viac kontajnerov,“ dodal.
Problémom je aj biologický odpad
Keď sme sa na miesto prišli pozrieť my, práve sa v odpadkoch prehrabával bezdomovec. Keď nás zbadal, radšej odišiel.
„Tento stav trvá už dlhšie. Niekoľkokrát som sa snažil, aby sa to vyriešilo, no doteraz sa tak nestalo,“ povedal obecný poslanec Rudolf Rücker.
Komunálny odpad podľa jeho slov v tejto časti neukladajú len miestni chatári, ale aj cudzí ľudia, ktorí ho tam dovážajú.
„V tejto súvislosti sa v obci hovorilo aj o fotopascách, ktoré zaznamenajú prísun odpadu cudzími osobami, no stále sa s tým nič nerobí,“ tvrdí.
„Ešte v júni, na verejnom zastupiteľstve, bolo prijaté uznesenie, že obec zabezpečí aj likvidáciu biologického odpadu, ktorý sa takisto nachádza v tejto lokalite. Už je október a nič také sa nedeje.“
Jeden im ukradli, druhý sa pokazil
Starosta Štiavnických Baní, Stanislav Neuschl, informoval, že ešte nedávno mali v lokalite Peciny pri kríži tri kontajnery.
„Jeden z nich sme odtiaľ museli zobrať, lebo mal prehnité dno. A ďalší nám ukradli,“ vysvetlil so slovami, že obec celkovo trpí nedostatkom kontajnerov. „Pred pár dňami nám jeden, plastový, niekto podpálil priamo v dedine,“ podotkol.
„Pri tajchu ide o krátkodobý problém, ktorý nastal len úbytkom týchto nádob,“ povedal so slovami, že po zakúpení nových dôjde k náprave. „Chceme ich zaobstarať šesť, čo nás vyjde na tisíc eur. Verím, že sa nám to podarí do dvoch mesiacov.“
Vysvetlil, že v letnej sezóne odtiaľ odvážajú odpad raz týždenne, každý pondelok. Inak ich odpratávajú v dvojtýždňových intervaloch.
Potvrdil, že problém je aj v tom, že odpad tam vozia cudzí ľudia. „V minulosti sme zaznamenali prípady, keď nám chalupári nahlásili ešpézetku auta a podľa toho sme ich odhalili. Následne sme ich vyzvali, aby ten neporiadok po sebe odpratali,“ vysvetlil.
„Odstrániť odtiaľ budeme musieť aj bioodpad, už na to robíme potrebné kroky. Nie je to však jednoduché. Ľudskou silou sa to odpratať nedá, potrebné sú mechanizmy. Zaobstarať ich, samozrejme, niečo stojí,“ dodal.