ŽARNOVICA. Zvýšený výskyt lienok si v ostatných týždňoch všimli ľudia na Ulici Fraňa Kráľa. Niektorí dokonca kvôli nim nevychádzali ani na svoje balkóny.
Ľudia mali problém s vetraním
„Najviac sa ich nachádzalo na nižších poschodiach, teda na prvom, druhom a na prízemí,“ hovorí Žarnovičan Gabriel Hrnčiar.
„Teraz, keď sa mierne ochladilo, je to už lepšie, ale dolní susedia ich mali na balkónoch stovky,“ tvrdí. „Zbadal som ich, keď som šiel zo schránky zobrať noviny. Hneď som to aj nafotil,“ podotkol.
Najviac sa vraj z prítomnosti húfov lienok tešili deti. Ich rodičia až takí naradostení neboli.
„Ľudia mali problém najmä s vetraním, lebo po otvorení okna by im to hneď nalietalo dovnútra. Tí, čo majú sieťky, túto obavu nemali,“ povedal.
Myslí si, že bodkovaný hmyz prilákala pestrá farba ich paneláku. „Zrejme sa im páčia žltozelená, fialová a ružová, ktorými je naša fasáda natretá. Vedľa je napríklad bytovka so starou farbou a veru som nezaregistroval, že by ich tam mali tak veľa,“ vysvetlil.
Lienky podľa jeho slov prileteli s babím letom, vo veľkom ich pozorovali asi štyri dni. Dodal, že predtým, ako zmenili farbu fasády, sa u nich takto hromadne nevyskytovali.
Chce to trpezlivosť
„Invázia“ lienok je v tomto období podľa entomológa Jaroslava Kúdelu bežným javom.
„Blíži sa čas ich zimovania, preto si na to hľadajú vhodné miesto v rôznych špárach, z ktorých sála teplo,“ povedal.
„Keby sme napríklad v zimných mesiacoch, niekde v lese, našli odchýlenú kôru a odtrhli ju, našli by sme tam aj päťsto lienok naraz. Tak ako vycítia možnosť prezimovať v takýchto miestach, vycítia ju aj v panelákoch,“ vysvetlil.
Keď takto ľuďom „obsadia“ balkón, treba si zachovať trpezlivosť. Lienka má v ústnom ústrojenstve šťavy, ktoré spôsobujú, že keď ju rozpučíme, šíri okolo seba nepríjemný zápach.
„Keby sme ich takto zlikvidovali napríklad dvesto, bude nám smrdieť celý balkón. Nehovoriac o tom ako by vyzerali jeho steny. Okrem toho ide o užitočný hmyz, ktorý by sme vo veľkom odstraňovať nemali.“
Ľuďom preto odporúča, aby lienky radšej zmietli metličkou na lopatku a v nejakej nádobe ich vypustili v parku, záhrade alebo hocikde inde v prírode. Zároveň pripomenul, že aj keď ich už na balkónoch v ostatných dňoch nevidieť, to neznamená, že tam nie sú.
„Jednoducho zaliezli hlbšie do špár, v ktorých prečkajú celú zimu,“ dodal.