V meste na rozdiel od vidieka je pochovávanie psov a mačiek problémom. Podľa veterinárky môžu nelegálne plochy ohroziť aj zdravie ľudí.
ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom sa šíria informácie o tom, že v blízkosti Lutilského potoka vzniká nelegálny psí cintorín, kde miestni zakopávajú svojich domácich miláčikov. Keď sme sa pozdĺž toku prešli, nenašli sme žiadne zjavné stopy po takejto činnosti.
Informácie však čiastočne potvrdila žiarska mestská polícia. „Vieme o pochovávaní zvierat v okolí Lutilského potoka, nedá sa však vyložene hovoriť o nejakom cintoríne,“ zareagoval náčelník mestskej polície Róbert Šiška.
Zarastený priestor v okolí toku podľa neho vyhľadávajú najmä ľudia, ktorí žijú v panelákoch a nemajú vlastný pozemok, kde by mohli psíka či mačku pochovať. „V meste na rozdiel od vidieka je to problém,“ tvrdí.
Riziko pre zvieratá aj pre ľudí
Žiadny podnet v súvislosti s pochovávaním pri Lutilskom potoku nezaznamenala ani Regionálna veterinárna a potravinová správa v Žiari nad Hronom. Zákon však hovorí jasne, že uhynuté zviera nemožno bez súhlasu majiteľa pochovať na cudzom pozemku. Rovnako hovorí, že by sa tak nemalo diať do vzdialenosti 500 metrov od najbližšieho toku alebo vodnej nádrže.
Riziko je podľa riaditeľky veterinárnej správy Terézie Pallerovej značné. „Nelegálne plochy na zakopávanie zvierat môžu vždy predstavovať problém. Pozrite sa, čo robia mrchoviská z minulosti so zvieratami vo Svidníku. Po niekoľkých desiatkach rokov sa tam opakovane vyskytuje antrax. Neodborne zlikvidovaný odpad vždy môže ohroziť zdravie zvierat, ale aj zdravie ľudí,“ povedala a pripomenula, že aj antrax je jedným z ochorení prenosných zo zvieraťa na človeka.
Pokuta za pochovávanie na miestach, kde to zákon neumožňuje a bez splnenia zákonných podmienok, sa môže vyšplhať až na jedentisíc eur.
Je to citlivá vec
O likvidáciu uhynutých zvierat, ktoré sa nájdu na verejných miestach, sa v Žiari stará mestská spoločnosť Technické služby. „Ak však obyvateľ panelákového bytu, ktorému uhynul domáci miláčik, nechce porušiť zákon, môže sa obrátiť na súkromného veterinárneho lekára, ktorý má zmluvu z kafilériou. Táto služba je však spoplatnená,“ doplnil ďalší dôvod, prečo si ľudia často vyberú nelegálnu alternatívu, Šiška.
Inak sa na tému pochovávania zvierat pozerá Martina Vrtáková z občianskeho združenia Strážni anjeli, ktoré v meste prevádzkuje psí útulok.
„Je pravda, že ľudia by sa mali v takýchto situáciách obrátiť na veterinára a ten ďalej na kafilériu, ale mnohí si chcú svojho domáceho miláčika pochovať v záhrade, alebo niekde, kde môžu neskôr prísť a zaspomínať si naňho. Je to citlivá vec,“ podotkla a dodala, že dnes už existujú aj oficiálne psie cintoríny a dokonca aj psie krematórium.
Na otázku, či by takúto legálnu plochu na pochovávanie, teda cintorín spoločenských zvierat, podľa nej psičkári privítali aj v Žiari, odpovedala: „Myslím si, že by to ocenili. Takýto priestor však musí spĺňať viaceré podmienky. Neviem, či by sa v meste našla taká plocha, kde by to bolo možné.“
S otázkou, či by mesto podobnú plochu mohlo zriadiť niekde na svojich pozemkoch, sme sa obrátili aj na žiarsku radnicu.
„Zatiaľ sme sa takýmto dopytom nezaoberali. Budeme musieť preveriť, či je niečo také vôbec možné,“ odkázal hovorca mesta Martin Baláž.
Hrob s pomníkom alebo urna
Historicky prvý oficiálny cintorín spoločenských zvierat na Slovensku možno nájsť v Šútovciach v okrese Prievidza. V cene, ktorá sa odvíja od hmotnosti pochovávaného zvieraťa, je podľa webu netradičného cintorína zahrnutá rozlúčka, pochovanie, úprava hrobu, starostlivosť o hrob a dvojročný poplatok za hrobové miesto. Napríklad za pochovanie zvieratka do 1 kilogramu zaplatí záujemca 70 eur, za zviera nad 20 kilogramov až 245 eur.
„Je to miesto, kde si môžete v pokoji a pietnej atmosfére spomenúť na tých, ktorí sa vám stali rodinnými priateľmi, pomocníkmi, spoločníkmi v dňoch samoty, ochrancami, tešiteľmi,“ píše sa na stránke cintorína.
Psie krematórium s názvom Petheaven (Nebo pre domácich miláčikov) vzniklo v obci Jablonové na Záhorí. Svojho štvornohého miláčika si tam možno nechať spopolniť v cene od 60 až po 205 eur, opäť v závislosti od hmotnosti zvieraťa. Majitelia zvierat majú pritom na výber z pestrej ponuky urien.
(iva)
Takto vyzerá hrob domáceho miláčika na cintoríne spoločenských zvierat v Šútovciach. FOTO: JÁN KROŠLÁK