Zdevastovaná vodná nádrž sa má stať príťažlivým miestom priamo na vstupe do Banskej Štiavnice, ktoré je aj nástupným miestom turistických chodníkov.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š.p., začali rekonštruovať ďalší z historických štiavnických tajchov, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO, a to vodnú nádrž Červená studňa.
"Svojou nadmorskou výškou 787 metrov ide o druhý najvyššie položený tajch v Štiavnických vrchoch, ktorý je výnimočný aj tým, že sa nachádza presne na rozhraní povodia Hrona a povodia Ipľa v sedle hlavného hrebeňa Štiavnických vrchov, ktoré tvorí prirodzený vstup do Banskej Štiavnice v smere od Hodruše alebo Vyhní," informoval hovorca vodohospodárov Ľuboš Krno.
Vyrúbali 88 stromov
Rekonštrukčné práce, ktoré si v prvej etape vyžiadajú zhruba 26-tisíc eur, začali výrubom 88 nežiaducich stromov, krovia a vyčistením zhruba 25-árovej plochy od buriny a vykosením starej vysokej a poľahnutej trávy.
"Zhruba po dvoch týždňoch budú musieť ponad hrádzu prenosným čerpadlom vyčerpať niekoľko tisíc kubíkov vody, pretože výpustné zariadenie tohto 265-ročného tajchu je nefunkčné. Potom bude potrebné vyťažiť okolo 1300 kubických metrov pôdnych nánosov, dostať sa k výtokovému potrubiu, pomocou videomonitoringu zistiť príčinu jeho poškodenia a potom sa rozhodnúť o spôsobe ďalšej opravy," vysvetlil Krno.
V priebehu prvej polovice budúceho roka plánujú vodohospodári zrekonštruovať vtokový objekt, dnový výpust, výpustné potrubie, vybudovať bezpečnostný priepad na hrádzi, hrádzu spevniť, vyrovnať a zatrávniť, tak aby sa podľa Krna táto malá, no totálne zdevastovaná vodná nádrž stala príťažlivým miestom priamo na vstupe do Banskej Štiavnice, ktoré je súčasne aj nástupným miestom turistických chodníkov, cyklotrás a bežkárskych tratí.
Z vlastných zdrojov
Vodnú nádrž Červená studňa postavil v roku 1749 žiak Samuela Mikovíniho, vynálezca Jozef Karol Hell, pričom voda z tohto tajchu slúžila na pohon Hellovho vodnostĺpcového čerpacieho stroja v šachte Amália, z ktorej tento stroj čerpal nežiaducu spodnú banskú vodu.
Tajch Červená studňa bol dlhé roky zanedbaný a jeho technické objekty schátrané, no SVP, š.p., mohol s jeho rekonštrukciou začať až v tomto roku, keď ho od mesta Banská Štiavnica odkúpil a prevzal do svojej správy. Po Dolnohodrušskej vodnej nádrži a Veľkej Richňave je tak Červená studňa už tretím tajchom, ktorý SVP, š.p., v súčasnosti rekonštruuje, no jediným z nich, ktorý budú opravovať z vlastných prostriedkov a na ktorom práce vykonajú vlastní vodohospodárski pracovníci.
Prevzatím Červenej studne a dvoch Komorovských vodných nádrží sa počet štiavnických historických tajchov v správe SVP, š.p., rozšíril na 23.