ŠTIAVNICKÉ BANE. V Štiavnických Baniach koluje petícia za zrušenie pamiatkovej rezervácie, ktorou sa obec stala v roku 1995. Zatiaľ ju podpísalo 450 obyvateľov a ľudí, ktorí tam vlastnia nehnuteľnosti. Uznesením ju podporilo aj obecné zastupiteľstvo so starostom. S petíciou sa chcú obrátiť na úrad vlády.
Bojujú s poplatkami a byrokraciou
„Je to vyvrcholenie nespokojnosti občanov,“ hovorí Marian Láslo z petičného výboru, ktorý je zároveň poslancom miestneho zastupiteľstva. Obec podľa jeho slov nespĺňa podmienky zodpovedajúce na to, aby bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu. Pripomenul, že podľa zákona musí ísť o územie s uceleným historickým sídelným usporiadaním a s veľkou koncentráciou nehnuteľných kultúrnych pamiatok.
„Štiavnické Bane majú 810 obyvateľov a 900 nehnuteľností. Na každého občana teda pripadá minimálne jedna,“ povedal s tým, že v obci evidujú 42 nehnuteľných kultúrnych pamiatok.
„Z toho keď odrátame technické diela, tajchy, sochy, kostol, kaplnku, kláštor, zostane okolo dvadsať takýchto nehnuteľností, čo je len 2,3 percenta zo všetkých,“ vysvetlil.
„Všetci ostatní musia trpieť len kvôli tomu, že sme v pamiatkovej rezervácii. Vzťahujú sa na nich povinnosti ako keby vlastnili kultúrnu pamiatku. Pri akejkoľvek rekonštrukcii musia osloviť pamiatkový úrad a bojovať s poplatkami a byrokraciou,“ tvrdí.
Projekt prerábali štyrikrát
Je presvedčený, že zamestnancami pamiatkového úradu dochádza k šikanovaniu a obmedzovaniu vlastníckeho práva, k subjektívnemu rozhodovaniu pri posudzovaní projektov, nedodržiavaniu lehôt a tým neúmernému predlžovaniu stavebných konaní.
Tvrdí, že miestna samospráva si to vyskúšala „na vlastnej koži.“ Už dva roky riešia v obci bytovú výstavbu, z toho takmer rok viazol projekt na pamiatkovom úrade.
„Štyrikrát sme ho museli prerábať, s výstavbou bytov preto meškáme. Starosta aj poslanci teda vieme, čím musia prechádzať ľudia, keď tu chcú stavať.“
Myslí si, že vyhlásenie Štiavnických Baní za pamiatkovú rezerváciu nebolo v súlade so zákonom a celé sa to uskutočnilo za neštandardných okolností.
„Nevyjadrili sa k tomu obyvatelia, ani miestna samospráva. V archívoch sme nenašli žiadny záznam, v ktorom by starosta s niečím takým súhlasil. Zastupiteľstvo o tom nerokovalo, neexistuje ani uznesenie, ktoré by to potvrdilo. Zákon pritom hovorí, že sa to musí prerokovať s orgánmi obce.“
Petičné hárky medzi ľuďmi stále kolujú, na Úrad vlády SR by ich chceli doručiť koncom novembra. „Vláda to za pamiatkovú rezerváciu vyhlásila, mala by to aj zrušiť,“ vysvetlil.
Dedičstvo celého národa
Zuzana Klasová, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici informovala, že Pamiatková rezervácia Štiavnické Bane je svojou rozlohou jednou z najväčších na Slovensku.
„Najvyššiu hodnotu má v podobe technických diel, bezprostrednou banskou činnosťou sa tam vytvorilo aj sídlo,“ povedala. Zároveň vysvetlila, že pamiatkové hodnoty v tejto obci nie sú len architektonické, ale aj urbanistické, technické, vedecké, historické či umelecko-remeselné.
„Objekty novodobého charakteru, ktoré tam vznikli, vytvárajú dojem ako keby ľudia nevnímali skutočné hodnoty, ktoré sa na ich území nachádzajú,“ myslí si.
„Neviem, či je to vec výchovy, morálnych hodnôt, alebo estetického vnímania, ale nie je tam žiadny rešpekt voči architektonickým hodnotám predchádzajúcich generácií,“ podotkla.
„Nachádzajú sa tam tajchy Evička a Vindšachta, ktoré začali byť ešte za čias socializmu vehementne využívané na rekreačné účely a okolitú výstavbu všelijakých pseudo chatiek. Existuje skupina ľudí, ktorá očakáva, že priestor ďalších krásnych tajchov, ktoré sa zachovali v originálnej, skoro nedotknutej podobe, sa stane možnosťou pre ich investície.“
Pripomenula, že územie Štiavnických Baní je aj celosvetovo ocenené zápisom do zoznamu UNESCO.
„Ich vyhlásenie za pamiatkovú rezerváciu je verejným záujmom. Dedičstvo, ktoré sa tam nachádza, nie je len ich, ale celého slovenského národa,“ dodala.