Mladí odchádzajú za prácou inam - aj toto hovoria Kremničania

V uliciach Kremnice sme sa opýtali, čo trápi ľudí v konkrétnych volebných obvodoch.

Na čo sa sťažujú Kremničania? Opýtali sme sa ich.Na čo sa sťažujú Kremničania? Opýtali sme sa ich. (Zdroj: IVA ZIGOVÁ)

KREMNICA. Kremnica má päť volebných obvodov, za ktoré si tamojší ľudia volia dvoch alebo troch poslancov. Na problémy, ktoré ich obyvateľov trápia, sme sa opýtali priamo v uliciach.

Málo práce a chýbajúci hypermarket

„Kremnica má veľa problémov, mesto starne, mladí odchádzajú za prácou, lebo tu nie je čo robiť. Pribúda ľudí bez roboty a Rómov. To nie je dobrý vývoj,“ tvrdí dôchodca Ladislav. Hoci mu v meste chýba hypermarket, priamo na sídlisku Huty, kde žije, by ho nechcel. „Som proti, aby ho stavali na ľahkoatletickom ihrisku. Treba hľadať iné miesto. Tu nech sa športuje,“ hovorí. Za problém považuje aj zlú dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Tu nie sú pomaly žiadni špecialisti, žiarska nemocnica tiež nie je terno, najlepší je Martin, tam však jazdia spoje len slabo,“ ponúkol zástupcom samosprávy námety na riešenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V otázke odlivu mladých sa k nemu pridáva aj Jana, ktorá so sestrou prišla navštíviť blízkych. „My sme z Kremnice tiež odišli, tu pre nás neboli žiadne príležitosti,“ zhodujú sa.

Ľuďom zo sídliska chýba hypermarket. Otázka, kde by mal stáť, však rozdeľuje. FOTO: IVA ZIGOVÁ

Turistov vítajú sociálne prípady

Stretnúť niekoho na Štefánikovom námestí v najužšom centre krátko po poludní sa zdá ako problém. Všetci sú už zrejme po obede. Zelená plocha s lavičkami je vyľudnená, plné je iba parkovisko. „Nie je to len otázka jesene, takto to mimo pár kultúrnych podujatí vyzerá aj v lete. Historické námestie v bežné dni vôbec nežije a zrejme to nebude len nízkym počtom lavičiek,“ komentuje situáciu Kremničanka Kveta. Jej mama Mária pridáva ďalšiu kritiku. „Nedávno mesto zrekonštruovalo dlažbu. V zime sa na nej šmýka a po zvyšok roka sa na nekvalitne osadených dlaždiciach ľudia potkýnajú.“

SkryťVypnúť reklamu

Po rekonštrukcii sa podľa obyvateľov centra objavili aj problémy s verejným osvetlením.

Traja ďalší opýtaní vidia ako najväčší problém Rómov takmer denne postávajúcich pri vstupnej bráne na historické námestie. „Je to krása. Sociálne prípady, to je prvé, čo u nás uvidí turista,“ hovorí asi tridsiatnik Robo.

Podobné výhrady opakuje aj dôchodkyňa zo Zámockého námestia, sťažuje sa však na blízku sociálnu bytovku. „Hluk a neporiadok, to tu máme pravidelne. Chodia tam aj policajti sem-tam, na chvíľu sa to zlepší a potom znova,“ žiada o nápravu.

Rozbité cesty a chodníky

Zlý stav ciest a chodníkov skloňujú Kremničania takmer vo všetkých volebných obvodoch. „Počul som, že kraj si svoju cestu pred Starou školou konečne zrekonštruuje, zaujímalo by ma, kedy sa na poriadnu opravu úseku pred poštou a ďalej smerom na Nevoľné zmohne mesto. U nás na Ulici ČSA mamičky s kočíkmi chodia po kraji rozbitej cesty, len čakám, kedy niektorú strhne kamión, ktorých tu jazdí veľa. Nie je tam žiadny chodník. Rovnako nemáme kde parkovať,“ vymenúva Peter.

SkryťVypnúť reklamu

Úradníčka žijúca v rovnakej časti mesta zase prízvukuje stav stromových alejí pozdĺž takzvaného staničného chodníka. „Keď je väčší vietor, padajú z nich konáre. S koreňmi stromov, ktoré zasahujú na súkromné pozemky, do múrov, tu majú problémy viacerí,“ sťažuje sa.

Rozbité cesty má v správe Banskobystrický samosprávny kraj, ale aj mesto. FOTO: IVA ZIGOVÁ

Diskusia kandidátov zaujala. Diváci počúvali aj "na stojáka"

Na diskusiu kandidátov na primátora sa prišlo pozrieť viac ako tristo ľudí.

KREMNICA. Predvolebná diskusia v kremnickom kine Akropola, ktorú desať dní pred komunálnymi voľbami zorganizovali občianske združenia 1115 a lokálny spravodajský portál, prilákala množstvo divákov.

„Ringu sa zúčastnili všetci ôsmi kandidáti na primátora Kremnice a ich vízie a návrhy riešení problémov mesta si prišlo vypočuť viac ako 350 ľudí. Hľadisko bolo plné, niektorí stáli, iní sedeli na schodoch,“ povedal o stredajšom verejnom stretnutí jeho spoluorganizátor Zdeno Galis zo združenia 1115.

Prvú z diskusií pripravili v kine Akropola už pred štyrmi rokmi, vtedy prijalo pozvanie do nej desať z dvanástich vtedajších kandidátov.

Aktuálne sa o primátorský post v Kremnici uchádza osem záujemcov, sú to Vojtech Adamec (NEKA), Norbert Boldiš (NEKA), Alexander Ferenčík (NEKA), Alfréd Haško (Most - Híd, OKS), Igor Kríž (NEKA), Miroslav Marko (NEKA), Marián Vojtko (NEKA) a Milan Žabka za koalíciu SMER-SD, SNS.

„Pre voličov je výhodou takejto verejnej diskusie, že mohli konfrontovať všetkých kandidátov na jednom mieste a položiť im vlastné otázky,“ objasnil zmysel podujatia Galis.

Medzi Kremničanmi rezonovali najmä téma ťažby, turizmu či chýbajúceho hypermarketu.

(iva)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 485
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 595
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 369
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 254
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 577
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 259
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Zasahovali profesionáli aj dobrovoľníci.


Momentka z derby.

Tréner Pohronia označil prehru za zlyhanie.


Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu