Lídri Novembra v Kremnici majú z piesne Modlitba pre Martu zimomriavky aj dnes.
KREMNICA. V Kremnici si dnes pripomenuli 25. výročie Nežnej revolúcie. Pred historickou budovou mestskej knižnice zároveň symbolicky odhalili návrh pamätnej tabule venovaný okrem Novembra 89 známemu kremnickému klubu Labyrint. Jeho priestory sa dodnes nachádzajú v podzemí dvoch meštianskych domov práve na mieste, kde sa konala dnešná spomienka.
„Labyrint bol v rôznych obdobiach od jeho vzniku pre mladých Kremničanov ostrovom slobody,“ objasnil dôvod pre osadenie tabule spoluorganizátor spomienky Alfréd Haško, ktorý bol zároveň jedným z lídrov novembrových udalostí v Kremnici.
Tabuľu im poslanci neodsúhlasili
Tabuľa sa zmieňuje o významných dátumoch v histórii Labyrintu, o jeho vzniku v roku 1967, o odpore proti okupácii v 1968., o založení Divadielka v podzemí (1979), ktoré neskôr vyústilo do založenia Slovenských gagov (dnes Kremnické gagy – Európsky festival humoru a satiry – pozn. red.) a zmieňuje aj dátum 26. novembra 1989, keď sa Kremničania zapojili do Nežnej revolúcie. Prvotný impulz pritom vyšiel práve z Klubu Labyrint.
Osadenie bronzovej tabule na mestskom objekte však ešte v septembri kremnické zastupiteľstvo neodsúhlasilo. Niektorí z poslancov mali vtedy výhrady k časti jej textu či k umiestneniu na priečelí budovy. Radnica zase avizovala nové jednotné pravidlá pre osádzanie podobných tabúľ.
„Budeme postupovať štandardne, opäť dáme návrh do zastupiteľstva, keďže pre pamiatkový úrad potrebujeme súhlas vlastníka budovy. Ak nám ho opäť neodsúhlasia, budeme žiadať opakovane, až kým to neprejde,“ naznačil ďalšie kroky Haško.
V Kremnici si dnes pripomenuli 25. výročie pádu totality a symbolicky odhalili návrh budúcej pamätnej tabule pripomínajúcej históriu mládežníckeho klubu Labyrint. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Pomedzi padajúci sneh znela Modlitba
Na 26. november pred 25 rokmi si dobre pamätá. Už niekoľko dní sledoval udalosti v Prahe a v Bratislave, keď sa neplánovane stretol v Labyrinte s kremnickým divadelníkom Romanom Vykysalým a rozhodli sa pre spoločný postup. Už vtedy mal pri sebe malú platňu s Modlitbou Marty Kubišovej a stuhy v kremnických farbách, ktoré si Kremničania pripli na klopy kabátov.
„Rozhodli sme sa ísť na MNV, kde bolo všetkých 57 vtedajších poslancov. Požiadali sme o prístup k mestskému rozhlasu a ozvučenú sálu mestského kultúrneho strediska. Predseda MNV nám vyhovel a ja som prvýkrát hovoril do mikrofónu. To bol začiatok,“ spomína. K trom priateľom, ku ktorým patril aj Imrich Csaba Fodor, sa postupne pridávali ďalší ľudia. „Nakoniec nás boli stovky. Otvorili sme balkón, nádherne snežilo, Modlitba pre Martu znela pomedzi sneh - jednoducho atmosféra ako hrom,“ priblížil Haško.
Z ikonickej piesne Marty Kubišovej má dodnes zimomriavky aj Roman Vykysalý, jeden zo zakladateľov Gagov. „My si ju pamätáme v origináli zo 68. roku, potom bola dvadsať rokov zakázaná a zrazu ju bolo počuť verejne,“ spomína.
Obdobie pred Novembrom označil za dobu marazmu a vymývania mozgov, keď sa povinne uctievali umelo vytvorené modly.
„November je do udalostí oko mňa zakódovaný, mestské privilégiá získala Kremnica 17. novembra 1328, vznik Kremnického divadla v podzemí sa viaže k novembru, rovnako ako nultý, respektíve 1. ročník Gagov,“ povedal a pripomenul, že už v začiatkoch festivalu museli „prebiť mašinériu súdruhov, ktorí sa ho už vtedy báli.“ Dnes má za sebou 34. ročník a slobodu poukázať na činy a udalosti, nad ktorými aj humoristom rozum zastane, využíva každý rok pri udeľovaní anticeny Trafená hus.
FOTO: IVA ZIGOVÁ