TEKOVSKÁ BREZNICA. Amatérsky sochár Peter Staník z Tekovskej Breznice po sebe zanecháva stopy v celom regióne. Vyštudovaný strojár sa v ostatných rokoch venuje stále viac umeleckej tvorbe. Pod jeho rukami už vznikli drevené postavy vo vyhnianskom parku, vodná víla v Sklených Tepliciach či hodrušský baník.
Do hlinených guličiek vyrezával zvieratká
„Potreboval som tvoriť,“ hovorí o tom, prečo sa popri práci strojníka začal vo voľnom čase venovať sochárstvu.
„Už v škole som kreslil všade, kde sa dalo. Ako malý chlapec som si do hlinených guličiek vyrezával rôzne palmy a zvieratká,“ spomenul začiatky, keď sa prejavilo jeho umelecké cítenie.
V dospelom veku ho to najskôr ťahalo k maľovaniu obrazov. To ho však dostatočne neuspokojovalo, cítil potrebu robiť na niečom, čo má iný rozmer. Dal sa teda na tvorbu sôch.
„Zachytiť výraz tváre v dreve je určite zložitejšie ako na maľbe,“ podotkol.
Na svoju prvú sošku sa pamätá veľmi dobre. „Prechádzal som sa horou, kde som natrafil na hrubší konár. Zobral som si ho domov a obyčajným nožíkom som z neho vyrezal repliku Věstonickej venuše. Mám ju doteraz, nechal som si ju na pamiatku,“ povedal o zhruba dvadsaťcentimetrovom dielku.
Postupne začal tvoriť figúrky s ľudovými motívmi, napríklad ženu s nošou, chlapa s kosou a podobne.
Vodná víla stojí pred vchodom do kúpeľov v Sklených Tepliciach.
V centre Vyhní znázornil ich históriu
Nadrozmerné sochy začal vyrábať na podnet svojho suseda.
„Jeho manželka pracuje pre stavebnú spoločnosť, ktorá revitalizovala vyhniansky park. Potrebovali tam urobiť nejaké drevené sochy a keďže sused o mojej záľube vedel, odporučil ma,“ hovorí o svojej prvej umeleckej práci väčšieho rozsahu. V centre tejto obce tak minulý rok pribudlo niekoľko jeho sôch znázorňujúcich jej históriu.
Jedna z nich predstavuje baníka tlačiaceho huntík, ďalšia chlapca hrajúceho sa s jaštericou, čo symbolizuje baníctvo. Dáma s dáždnikom a pán v cylindri zase kúpeľníctvo. Nechýba ani socha kováča držiaceho v jednej ruke kladivo a v druhej krígeľ piva, čo má pripomínať kováčstvo a pivovarníctvo.
Sochy vo Vyhniach znázorňujú históriu obce.
Zo stáročnej lipy vznikajú sudičky
Peter Staník vyrobil aj ďalšie sochy, ktoré stoja za pozornosť. Rád spomína na prácu, z ktorej vznikol anjel s rozpaženými krídlami. Tento unikát zdobí záhradu 85-ročného Novobančana.
„Bolo mu ľúto vyschnutej čerešne, pri ktorej pracoval celý život. Anjela som teda vyrezal priamo na strome,“ vysvetlil umelec.
Momentálne robí pre Hornú Ždaňu sudičky. Konkrétne ide o tri sochy z 250-ročnej lipy.
Dva a pol metrové postavy chcú na jar osadiť v parčíku medzi obecným úradom a kostolom.
„Každá z nich bude mať niečo vo svojich rukách. Nejaké posolstvo, ktoré predurčuje osud dedine a jej obyvateľom,“ povedal.
Jedna z nich drží klasy, ktoré má táto obec aj vo svojom erbe. Symbolizujú hojnosť a pohodu. Druhá má v rukách zvitky, v ktorých je napísaný osud dediny, zároveň pripomínajú vzdelanie a nezávislosť. Tretia zviera veľké srdce, čo je podľa jeho slov tak trochu klišé, ale okrem lásky a medziľudských vzťahov symbolizuje aj odvahu Slovákov biť sa so životom a kráčať dopredu.
Jeho tvorbu poznajú aj všetci tí, ktorí sa zvyknú zastaviť na obed v Tekovskej kúrii pri Hronskom Beňadiku. V areáli tohto podniku má stánok, v ktorom vystavuje aj drevené hračky ako koníky, vojačikov, autíčka a rôzne zvieratká.