ŽARNOVICA. Prevádzku tepelnej elektrárne na biomasu spustili v Žarnovici pred rokom. Už krátko nato sa začali ozývať kritické hlasy zo strany ľudí žijúcich v neďalekej obytnej zóne, takzvanej Drevenej dedine. Tú od elektrárne delí len hlavná cesta.
V nose cíti piliny
„Padá tu drobný popolček, vzniká obrovská prašnosť a o hluku, pri ktorom sa v noci nedá spať ani nehovorím. Súvisí to aj s rachotom pri vykladaní z áut a vozíkov,“ povedala obyvateľka zóny susediacej s elektrárňou.
„V lete si v záhradách nemôžeme v pokoji posedieť, ani sušiť bielizeň, lebo potom zapácha. Nechápem, prečo to postavili tak blízko pri rodinných domoch,“ dodala.
Jej slová potvrdil aj mladý muž. „Keď si umyjem auto, ešte v ten istý deň na ňom nájdem piliny. To isté platí aj o okenných parapetách či bielizni, na ktorej zostáva prach,“ tvrdí s tým, že hustý dym vychádzajúci z komína továrne často zamoruje celú štvrť.
„Hocikedy, keď vyjdeme na ulicu, vidíme ledva na pár krokov. Nerozumiem, prečo to vybudovali práve tu. Bližšie k domom sa už naozaj ísť nedalo,“ myslí si.
„Všetko je tu zadymené. V lete často cítim v nose piliny. Suseda už napríklad ani nevychádza von. Odkedy to spustili, má problémy s dýchaním. Takéto prostredie neprospieva ani deťom. To sa majú hrať v hluku a prachu?“
Rudolf Urban, ktorého dom stojí hneď oproti elektrárni, hovorí, že odkedy ju otvorili, je to katastrofa.
„Sme doslova zamorení. Stále tu je hmla a smrad, človeka až dusí. A tí, čo majú malé deti, nemôžu s nimi chodievať von,“ povedal.
„Dosiahli sme aspoň to, že v noci prestali sekať. To bolo na nevydržanie.“
Čistá para a lesná vôňa
S elektrárňou susedí aj stredná odborná škola. Ľahostajné to zrejme nie je ani jej študentom.
„Robí to bordel v celej Žarnovici, smrdí od toho celé mesto,“ hovorí študent Boris Bavlšík.
„Nepríjemný zápach cítim každé ráno, keď idem do školy. Zle sa mi dýcha,“ tvrdí.
Nie všetkým však táto továreň prekáža. „Ja s ňou problém nemám,“ podotkol Peter Lupták, ktorý tiež býva v Drevenej dedine. Slová o zamorenosti prachom a dymom nám nepotvrdil. „Často som mimo domu, takže sa k tomu neviem vyjadriť,“ dodal.
Na sociálnej sieti sa do diskusie na túto tému zapojil muž, ktorý tvrdí, že areál elektrárne osobne navštívil.
„Vypúšťajú čistú paru. Žiadny prach ani dym. Para,“ uviedol. „Dýchal som to priamo z komína a cítil som lesnú vôňu.“
Postavia protihlukovú stenu
Vedením tepelnej elektrárne na biomasu v Žarnovici, ktorú vybudovala spoločnosť Energy Edge, je poverený Vladimír Danko.
„V areáli bývalej Preglejky fungujeme od minulého decembra. Vzniklo tu 19 nových pracovných miest pre ľudí zo Žarnovice a okolia. Keďže momentálne budujeme ďalšiu prevádzku, tento počet sa niekedy na jar zvýši zhruba o ďalších dvadsať pracovných miest,“ informoval.
„Elektrickú energiu produkujeme na základe spaľovania odpadnej biomasy vo forme štiepky s výkonom zhruba desať megawattov. Takýto postup je podporovaný v celej Európskej únii. Energia je vyrábaná oxidom uhličitým neutrálne, čiže nezaťažuje životné prostredie ako ostatné formy jej výroby z fosílnych palív,“ vysvetlil.
„Je to zdraviu neškodný proces. Spracúvame drevnú štiepku, ktorá vzniká rezom guľatiny na pílach a z čistenia pasienkov,“ pokračoval. „Z nášho komína vychádza para vznikajúca zo sušenia vlhkej štiepky a z chladiacich veží ide čistá para,“ povedal s tým, že spaľovaním biomasy vznikne rovnaké množstvo oxidu uhličitého ako keď sa drevo rozloží v prírode.
Tvrdí, že ich výroba podlieha rôznym kontrolám, pričom došlo aj k meraniam kvality ovzdušia a hlučnosti.
„Výsledky hovoria o tom, že všetko je v norme. Keby to tak nebolo, nepovolili by nám sprevádzkovať to,“ podotkol.
„Kontrolujú nás inštitúcie, ktoré podliehajú štátu. Inšpekcia životného prostredia nám neoznámi kedy a jednoducho nás odtiaľ prídu preveriť. Na to my nemáme dosah.“ Takúto kontrolu tam podľa jeho slov absolvovali v máji.
Na podnet obyvateľov však plánujú do roka postaviť protihlukovú stenu, ktorá má elektráreň od obytnej zóny viac izolovať.
„Je to nadštandard, ktorým miestnym vychádzame v ústrety,“ dodal.