ŽIAR NAD HRONOM. Pomôcť týraným ženám chce mesto Žiar nad Hronom. Plánuje pre ne vytvoriť útočisko, kde by mohli prečkať krízové obdobie. V regióne takéto zariadenie dosiaľ chýbalo.
Poskytnú dva byty
„Keďže nemáme prostriedky na vytvorenie plnohodnotného sociálneho zariadenia tohto druhu, mesto pre tento účel poskytne dva nájomné byty v takzvanom Jadrane na Ulici M. Chrásteka,“ spresňuje hovorca mesta Martin Baláž.
V bytoch by mali nájsť ženy, prípadne aj ich deti, dočasné ubytovanie. „Aspoň v čase ich komplikovanej životnej situácie,“ informuje Baláž.
Ženy, ktoré takúto formu pomoci budú potrebovať, sa môžu obracať na odbor starostlivosti o obyvateľa žiarskej radnice. „Ten bude posudzovať žiadateľky a poskytne im informácie aj o ďalších spôsoboch, ako získať pomoc,“ objasňuje postup.
Nová služba by mala v Žiari začať fungovať od januára budúceho roka.
Pomoc až v Bystrici či v Mikuláši
Jarmila z obce okresu Žiar nad Hronom si spomína na obdobie, keď každý spor v jej domácnosti končil bitkou. „Od partnera, ktorý ma psychicky týral aj fyzicky napádal, som sa napokon rozhodla odísť - najmä kvôli deťom. Bála som sa, že si hnev začne vybíjať aj na nich,“ hovorí. Informácie o zariadení, kam by mohla odísť s dvoma malými dcérami, vtedy nemala. V ťažkej situácii napokon pomohli príbuzní. „Pre ženy, ktoré takúto možnosť nemajú, to ale musí byť oveľa náročnejšie,“ pripomína a dodáva, že najťažšie bolo rozhodnúť sa a urobiť prvý krok.
O probléme umiestniť ženu, ktorá chce odísť od tyrana spolu s dieťaťom či deťmi, hovorí aj Monika Minárová z odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskej radnice. „Nie každé zariadenie prijíma ženy aj s deťmi, čo týraným často sťažuje rozhodnutie odísť od manžela, partnera či iného príbuzného. Ak sa na nás obete takéhoto správania obrátili, boli sme nútení obracať sa na iné mestá – najmä na takéto útočiská v Banskej Bystrici či v Liptovskom Mikuláši.
Najťažšie je nájsť odvahu odísť
Dva byty v Žiari je radnica v prípade voľnej kapacity ochotná poskytnúť aj ľuďom zo širšieho regiónu. Šéfka sociálneho odboru zdôrazňuje, že ženy sa môžu na mestské sociálne pracovníčky obrátiť aj so žiadosťou o radu.
„Poskytujeme aj poradenstvo. Týranej povieme, aké má možnosti a ako postupovať. Problémom je najmä, že takéto ženy často váhajú a svoju situáciu neriešia. Nevidia východisko a pohybujú sa v začarovanom kruhu. Máloktorá nájde odvahu a príde. V rodinách práve pre neriešenie stavu dochádza občas aj k tragickým udalostiam,“ hovorí o najhoršom scenári.
Akým spôsobom bude nová sociálna služba spoplatnená, zatiaľ hovorca mesta povedať nevedel.
„Určite to bude nejako odstupňované s ohľadom na to, či pôjde o klientku v hmotnej núdzi alebo ženu s normálnym príjmom,“ avizuje.