KUNEŠOV. Starosta dedinky Kunešov (Kuneschhau) neďaleko Kremnice, kde sa aj dnes časť obyvateľov hlási k nemeckej národnosti, Ján Ihring, končí vo svojej funkcii po 24 rokoch.
„Je to šesť volebných období vkuse, to je veru dosť. Roky človek nezastaví a je potrebné vedieť, kedy skončiť a dať šancu mladším, aby sa ukázali,“ odpovedal na otázku, prečo sa rozhodol opätovne nekandidovať.
Rozlúčil sa netradične
So skúsenosťami, ktoré v malej obci s asi 240 obyvateľmi za ostatné roky nazbieral, tvrdí, že mnohí ľudia si pracovnú náplň starostu na takomto mieste nevedia predstaviť.
„To je 24-hodinová pohotovosť – keď treba, starosta musí byť elektrikár, vodár, musí odbaviť uvítanie do života aj pohreb. Keď sa v Kremnických Baniach skrížili kamióny, robil som s autom linku, aby sa deti dostali do školy, vyskúšal som si aj odhŕňanie snehu. Kým v mestách majú mestské úrady celý aparát ľudí, tu je to niečo úplne iné,“ priblížil.
So starostovskou stoličkou sa rozlúčil na prvé počutie možno trochu netradične. „Takmer celých 24 rokov som robil Mikuláša, tak som sa zaňho prezliekol aj teraz, zrejme naposledy,“ spomenul, ako pravidelne každý rok navštevoval s balíčkami deti v miestnej škôlke. Tá v dedinke prežila v minulosti aj ťažké časy, dnes to má do nej starosta len cez chodbu.
„Aj „mikulášovanie“ však zrejme prenechám iným, lebo dnes ma už napriek kostýmu spoznávajú takmer všetky deti,“ zasmial sa.
„V súčasnosti nám sem chodieva hrávať divadlo pre deti vyštudovaný herec Janko Marcinek s jeho kolegami, ja si ho pritom pamätám ako malého chlapca. Škôlku navštevoval v čase, keď som ako starosta začínal,“ povedal.
Ján Ihring pracuje ako starosta posledné dni. Rozlúčil sa ako Mikuláš. FOTO: IVA ZIGOVÁ, MŠ KUNEŠOV
Vďaka rodákom žijúcim v Nemecku
Za 24 rokov sa v obci podarilo veľa vecí, mnohé však ešte podľa odchádzajúceho starostu treba urobiť.
Výzvou bol problém s vodou a vybudovanie vodovodu v 90. rokoch minulého storočia. V niekdajšom dome zmenenom na kultúrny stánok sa pravidelne konajú kultúrne podujatia, dedinčanom slúži aj historická hasičská zbrojnica.
S viacerými aktivitami finančne pomohli rodáci žijúci v Nemecku, ktorí na svoju obec nezabudli ani po rokoch a vracajú sa do nej.
„Bez ich pomoci by sme nemohli opraviť napríklad ani kostol,“ pripomenul dosluhujúci starosta, ktorý je zároveň kostolníkom.
Keď ho vo vedení samosprávy vystrieda žena, Mária Slašťanová, nudiť sa vraj nebude. „Určite vymyslím, ako sa zapojiť a doma bude tiež práce dosť,“ dodal.