BANSKÁ ŠTIAVNICA. Vôňa čerstvých klobás, huriek, pauštiku, ale aj vareného vína sa cez víkend rozliehala pri Počúvadlianskom jazere na Terase u Blaškov. Obyvatelia Baďana tam pripravili tradičnú klastavskú zabíjačku, z ktorej vzišlo množstvo miestnych špecialít. Keďže ochutnať z nich mohol každý, neodolali sme ani my.
Nie tlačenka, ale švankes
Zabíjačku mali „pod palcom“ odborníci z Klastavy, teda miestnej časti obce Baďan.
„Som samouk, na takéto akcie ale chodievam od detstva. Robievam ich vlastne celý život. Najskôr to bolo so starými rodičmi, potom s našimi a teraz to pokračuje ďalej,“ povedal Miroslav, ktorého označili za hlavného mäsiara, no inak je lesník.
„Všade je to podobné, ale naše špeciality sa odlišujú tým ako ich dochutíme, rozdielnosti sú aj v názvoch. Tlačenku napríklad voláme švankes,“ podotkol.
„Každý mäsiar aj oblasť do toho prinášajú niečo svojské,“ myslí si.
Na zabíjačkách má rád jej typickú atmosféru, ktorá prináša veľa práce s mäsom, ale aj stretnutia s príbuznými, priateľmi a známymi.
„Najhoršie je zabiť prasa, ale bez toho by táto tradícia nemohla existovať,“ pousmial sa.
Prasiatko, ktoré tentoraz „padlo za obeť“, pochádzalo priamo z Klastavy. Malo približne dvesto kilogramov, čo je podľa neho akurátna váha.
„Vyrobíme z neho klobásky, hurky aj podbrušinu. Je to prerastaná slanina, ktorú uvaríme a potom napaprikujeme. Môže sa aj priúdiť,“ vysvetlil.
„Samozrejme, urobíme tiež škvarky, masť, karé a ďalšie dobroty,“ dodal.
Zásoby na Štedrú večeru
Do prác sa zapojili viacerí Baďančania. S črevami, ktorých by sa v chladivom počasí mnohí ani nedotkli, mali robotu dve ženy.
„Črevá sú teplučké, takže zima mi vôbec nie je,“ povedala Eva Michalová.
„Niekto musí spracovať aj túto časť. Mnohým to možno smrdí, ale mne absolútne nie. Som na to naučená,“ tvrdí.
„Črevá najskôr prevrátime, potom ich budeme umývať a niekoľkokrát prať. Potrvá to asi dve hodiny,“ opísala náročný postup.
„Do hrubých naplníme hurky a do tenkých klobásy,“ uzavrela.
Práci sa nevyhýbala ani starostka Ľubica Kuková, ktorú sme vyrušili pri smažení cibule.
„Chystám ju pod pečienku,“ podotkla. „Dnes uvaríme aj tradičnú klastavskú zabíjačkovú polievku. Je to vývar z kostí a zeleniny. Keď je hotový, na tanier dáme smitky chleba, čerstvú nakrájanú cibuľu, chren a celé zalejeme tou polievkou,“ prezradila recept typický pre ich oblasť.
Teší sa však aj na klobásku, ktorá nebude chýbať ani v jej vianočnej kapustnici. Prezradila, že na jej štedrovečernom stole skončia aj údené mäsko a karmenádle.
V atraktívnejšom prostredí
Mnohým sa možno zdá čudné, že klastavskú zabíjačku robili pri Počúvadlianskom jazere. Odpoveď je však jednoduchá.
„Sme rodáci z dedín Klastava a Baďan, kde doteraz žijú moji príbuzní. So starostkou sme sa preto dohodli, že to spoločne urobíme v atraktívnejšom prostredí,“ vysvetlila spoluorganizátorka Ľudmila Blašková.
„Chceme ľuďom ukázať ako sa to na dedine voľakedy robilo. Aby na ochutnávku nemuseli čakať, už pred dvomi dňami sme zabili dve prasiatka z domáceho chovu, z ktorých sme pripravili naše špeciality,“ ukázala na stoly plné voňavých lahôdok. Tie zlákali aj nás a musíme uznať, že boli výborné.