Aušusníci slúžia počas vianočných omší v Štiavnických Baniach aj v Kremnici

Banícka tradícia kostolného aušusníctva niekde prežila aj socializmus. Inde sa k nej vracajú len dnes.

Aušusníci ako nosiči milodarov.Aušusníci ako nosiči milodarov. (Zdroj: SILVER JURTINUS)

B. ŠTIAVINICA/KREMNICA. Keď Zuzana Denková a Iveta Chovanová pripravovali v priestoroch banskoštiavnického Starého zámku výstavu Nezabudnutí aušusníci, objavili Františka Audera, z ktorého urobili jej hlavnú tvár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Doslova sme sa doňho zamilovali,“ povedala o predstaviteľovi banskoštiavnického aušusníckeho bratstva Denková a v lektorskom texte ho s kolegyňou opísali ako muža s uhrančivým pohľadom a krásnymi fúzmi.

O živote lámača rudy z Hornej Resly vypovedá viacero dochovaných písomností a fotografií. Jedna, z profesionálneho foto štúdia tých rokov, ho zachytáva v bielej aušusníckej uniforme, ďalšie sú dokumentáciou jeho poslednej rozlúčky, kde ho vyprevádzajú práve spolubratia.

SkryťVypnúť reklamu

„Umrel mladý niekedy začiatkom 40. rokov minulého storočia, zrejme na následky malárie, ktorá bola nechcenou pamiatkou na prvú svetovú vojnu, kde bojoval,“ približuje príbeh baníka Denková.

Svietili počas bohoslužieb

Čo reprezentuje František Auder a kto vlastne boli aušníci? Podľa etnologičky členovia baníckych spoločenstiev, bratstiev alebo výborov, ktorých hlavných úlohou bolo osvetľovať liturgické obrady počas bohoslužieb. Hovorilo sa im aj facigeri, čo je skrátená podoba nemeckých slov, ktoré v preklade znamenajú nosiči fakieľ.

„Táto funkcia existovala už od stredoveku, keďže v minulosti sa v kostoloch svietilo prevažne sviecami, neskôr sa ale začala stotožňovať vyslovene s baníkmi,“ vysvetľuje.

Typické biele uniformy však neobliekali len počas sviatočných omší na Vianoce a Veľkú noc, ale aj počas pohrebov. Pre banícke spoločenstvo bola totiž dôstojná posledná rozlúčka veľmi dôležitá.

SkryťVypnúť reklamu

Volali ich „biele smrti“

Stať sa aušusníkom vyvolení považovali za česť, ktorú vnímali s vážnosťou ako záväzok. „Dnes dedukujem, že každý z nich musel spĺňať istý morálny profil. Základnými otázkami zrejme boli, či je to dobrý otec a stará sa o rodinu, či nie je absentér v práci a či nepije,“ uvažuje Denková.

Že postavenie aušusníka malo prestíž, dokazuje skutočnosť, že v 18. storočí sprevádzali aj cisárske návštevy v banských mestách.

„Našou hypotézou je, že vtedy vznikla podoba bielych uniforiem. Máme dochované jej dva typy. Uhorskú a nemeckú,“ hovorí jedna z dvoch kurátoriek výstavy.

Pre prvú z rovnošiat sa stala predlohou maďarská trikolóra – aušusník má podľa nej červené nohavice, biele sako a zelenú čiapku. Okolo pása potom čierny kožený ošliador (banícka zásterka– pozn. red.) a na nohách čierne čižmy. Druhá verzia uniformy sa skladala z bielych podkolienok, bielych nohavíc, bielej blúzy, ošliadoru a čiernych poltopánok. Baníci nosili biele rukavice, aby zakryli od práce zničené ruky.

SkryťVypnúť reklamu

„Z rozprávania pamätníkov v štiavnickom Štefultove vieme, že ich volali aj „biele smrti“, zrejme pre ich účasť na pohreboch,“ domnieva sa odborníčka.

Nájdeme ich aj v baniach vo fľaši

Aušusníci sa tešili v komunite úcte. Ich kult dokladuje pestrosť, v akej sa vyskytujú vo vyššom umení, ale aj v ľudovej tvorbe.

„Nájdeme ich na obrazoch a sochách ako nosičov milodarov v kostoloch, kaplnkách a banských budovách, kde prichádzajú k patrónom baníkov – k svätému Klimentovi - pápežovi, Mikulášovi či Kataríne. Vyskytujú sa ale aj na úžitkovom riade, na hodinách a rezbárskych dielach. Objavujú sa napríklad v známych miniatúrnych baniach vo fľaši – samozrejme v bielej uniforme sa nikdy nefáralo,“ vymenúva len niektoré zo zobrazení fenoménu.

Práve Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici má podľa Denkovej najreprezentatívnejšiu zbierku pamiatok na aušusnícku tradíciu.

Aušusníci mali svoje miesto aj v ľudovej tvorbe. FOTO: SILVER JURTINUS

Socializmus prečkali v kostoloch

Viera a náboženská stránka bola v živote baníckej society veľmi silná – každá šachta mala svojho svätca, ktorý mal baníkov pri ich rizikovej práci chrániť.

V stredoveku patrili aušníci najmä do kostolov, v novoveku sa však postupne presúvali do ulíc a na námestia v rámci slávnostných príležitostí, odkiaľ vymizli až v období socializmu, keď spojenie s náboženstvom nebolo súčasťou spoločenskej objednávky.

V niektorých z obcí však v kostoloch prečkali aj toto obdobie a aj dnes tam táto tradícia žije.

V súčasnosti sa s nimi možno stretnúť v Štiavnických Baniach, v Starých Horách či v Kremnici. Aušusnícke služby špaňodolinských baníkov sa dostali do reprezentatívneho slovenského zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Neasistujú len pri omšiach, vídavať ich v sprievodoch a na slávnostiach, niekde dokonca i na svadbách.

„My sme tradíciu prakticky ani neprerušili, facigeri, ako aušusníkov voláme u nás, nezmizli ani za minulého režimu. Sprevádzajú slávnostné sväté omše - počas vianočných sviatkov – polnočnú aj novoročnú, ale aj počas Veľkej noci. Zapájame ich do obecných osláv, rezbárskeho dňa aj banskoštiavnického salamandrového sprievodu,“ hovorí o udržiavaní odkazu predkov starosta obce Štiavnické Bane (predtým Piarg), Stanislav Neuschl.

Malých mužov nahradili nasledovníci

Starosta dediny si tradíciu pamätá zblízka už z detstva, keď úctyhodných mužov v bielych uniformách stretával v kostole ako miništrant od šiestich rokov. Pridal sa k nim po vojne, asi v dvadsiatke a „facigeruje“ dodnes. „Mám 41 rokov, takže to robím už dve desaťročia. V kostole nás býva šesť, traja, štyria stáli a zvyšných vždy nejako zoženiem,“ približuje.

Oblečené majú desiatky rokov staré uniformy. „Tie sú originál, no plánujeme ich obnoviť a doplniť, keďže tie pôvodné sú dnešným facigerom malé. Vtedajší baníci boli totiž skôr nízkeho vzrastu,“ hovorí aktívny aušusník.

Jeho uniforma sa skladá z červených nohavíc, bieleho kabáta doplneného zlatými ozdobami, čierneho ošliadora a čižiem. „V rukách pri omši držíme svietniky so sviecami,“ opisuje priebeh ceremónie.

Myslí si, že udržiavať tento zvyk je dôležité. „Robili to naši predkovia – všetko baníci, teraz sme ich štafetu prevzali my. Je to výnimočné,“ tvrdí.

Pred niekoľkými rokmi sa k tradícii vrátili aj v Kremnici. Tam nasvecujú polnočnú svätú omšu v Kostole svätej Kataríny v čiernych slávnostných baníckych uniformách. Počas veľkonočných sviatkov chcú oživiť i stráženie Božieho hrobu. „V minulosti to robili baníci, absolventi dôstojníckej školy či dobrovoľní hasiči, potom to zaniklo. Pred pár rokmi tradíciu opäť ľuďom sprístupnil náš spolok,“ povedal Richard Horváth, podpredseda Kremnického baníckeho spolku o novodobom aušusníctve.

Výstava, ktorá približuje históriu tohto fenoménu, potrvá v expozícii Starého zámku v Banskej Štiavnici až do 31. júla budúceho roka.

Aušusnícka uniforma.

Nasledovníci aušusníkov v Štiavnických Baniach. V kostole slúžia cez Vianoce aj počas Veľkej noci. FOTO: ARCHÍV OBCE

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 213
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 548
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 925
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 301
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 178
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 870
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 708
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 141
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 441
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 650
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 370
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 288
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 141
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 441
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 650
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 370
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 288
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu