Kunešovské deti by už čoskoro mali na kultúrnych podujatiach vystupovať v nových krojoch. Tie boli jednoduché, najprácnejšia je výzdoba dievčenských lajblíkov.
KUNEŠOV. Už v jarných mesiacoch by sa mali kunešovskí škôlkari objavovať na kultúrnych podujatiach v obci v nových krojoch ušitých podľa pôvodných vzorov.
„Táto myšlienka vznikla po tom, čo som videla ľudí žijúcich v Nemecku, ktorí prišli na stretnutie rodákov v Kunešove, ako tu celé dva dni hrdo nosia tunajšie kroje, a pritom v nich vôbec nevystupovali. Dávali nimi najavo príslušnosť k svojmu rodisku,“ hovorí riaditeľka kunešovskej materskej školy Eva Burianová.
„Naše deti naopak, spievajú a tancujú počas kultúrnych podujatí v bežnom detskom oblečení, a tak sme sa to rozhodli zmeniť,“ pokračuje.
Jednoduchý a praktický odev
O finančnú podporu požiadali rodičov aj rodákov v zahraničí a dnes už je časť krojov takmer hotová. S ich šitím pomáha jedna z mamičiek, ktorej dve z troch detí navštevujú miestnu škôlku.
Kunešovské kroje boli podľa Burianovej jednoduché a praktické.
„U dievčat odev tvorila sukňa, čierna zástera a čierny kabátik – pod ním sa však skrýval bohato vyšívaný a zdobený lajblík a okolo krku a pliec čipkovaná šatka,“ ukazuje na bábike pedagogička. Chlapčenský kroj bol obdobný – skladal sa z čiernych nohavíc, bielej košele a čierneho kabátca.
Bábika v kunešovskom dievčenskom kroji. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Gombíky pošlú rodáci z Nemecka
Aj pre jednoduchosť tradičného odevu nebolo ťažké zohnať textílie vhodné pre deti, oveľa väčší problém sú podľa učiteľky pôvodné gombíky a ďalšie doplnky. „Aj tu nám však pomôžu rodáci, ktorí nám sľúbili poslať niekoľko starších, už nevyužívaných lajblíkov, kde sú ešte zachované.“
Deti by sa prostredníctvom prednášky pamätníkov mali dozvedieť aj o pôvode krojov či o nemeckých názvoch ich jednotlivých súčastí. V Kunešove pri Kremnici sa totiž aj dnes časť obyvateľov hlási k nemeckej národnosti.
„Veľa ľudí tu má doma poodkladané pôvodné kroje. Urobíme ich zbierku po dedine a výstavku s prednáškou,“ avizuje Burianová.
Škôlkari v nich budú vystupovať napríklad na Deň matiek, pri príležitosti mesiaca úcty k starším, na Mikuláša či pri obecných oslavách.