V Hliníku nad Hronom chystajú cez víkend tradičné páračky. Pozývajú na pampúchy aj posedieť si pri muzike.
HLINÍK NAD HRONOM. Tradíciu páračiek sa snažia vrátiť do života dediny v Hliníku nad Hronom v žiarskom okrese. Po priaznivých ohlasoch z minulého roka opäť pozývajú do prístavku miestneho kultúrneho domu, a to v sobotu (3.1.) od 10. hodiny dopoludnia až do večera.
Pampúchy aj sladká kukurica
"Tunajším deťom, z ktorých asi štyridsať tancuje v našom detskom folklórnom súbore Makovička, sme chceli ukázať aj iné zvyky, nielen tance a piesne," približuje za organizátorov, ktorými sú občianske združenia DFS Makovička a obec, Lýdia Chovancová, ako myšlienka vznikla.
Nebude chýbať typické pohostenie v podobe pampúchov alebo šišiek či spev v sprievode harmoniky. O tradíciách porozpráva ľudová remeselníčka Mária Kasanová z Tekovskej Breznice, ktorá vyrába krásne kroje či svadobné pierka. Minulý rok navarila jedlo, ktoré sa v minulosti podávalo práve na páračkách - kukuricu s makom, maslom a cukrom.
"Vlani sa stretli staré mamy, mamy, deti - páranie peria si vyskúšali aj najmenšie. Veríme, že aj tentokrát sa nám podarí spojiť generácie." hovorí Chovancová.
Zohnať perie nebolo jednoduché
Zohnať perie však nebolo jednoduché. "Na internete sme prešli všetky možné stránky, poobvolávali celé Slovensko, no získať dnes nevypárané perie je fuška. Napokon nám šesť vriec darovala jedna Hliníčanka, ktorá ich našla kdesi doma. Minulý rok sme spárali len jedno, ešte máme zásobu aspoň na tri roky," usmieva sa Chovancová.
Na hlinícke páračky pozýva aj ľudí zo širšieho regiónu. "Nech prídu, dvere máme otvorené pre všetkých."
Páračkám v minulosti patrilo zimné obdobie, keď gazdiné nemali toľko práce na poli a okolo domu. Po večeroch sa stretávali a párali. Hovorievalo sa, že bez poriadnej periny nie je nevesta - práve tá bola súčasťou každej výbavy.
S týmto zvykom bolo spojené aj čosi tajomné, ženy si totiž pri páračkách, keď v peci praskalo drevo a za oknom sa rozhostila tma, rozprávali strašidelné historky.