KĽAK/OSTRÝ GRÚŇ. Tragické januárové udalosti spred 70 rokov, ktoré v obciach Kľak a Ostrý Grúň v okrese Žarnovica pozná každý ako Krvavú nedeľu, si pripomenú aj tento rok. Obce pri tejto príležitosti chystajú pietne spomienkové zhromaždenie, ktoré sa uskutoční v nedeľu 18. januára od 9. hodiny.
Vytlačili pamätné karty
Zhromaždenie sa podľa slov starostu Kľaku Ľuboša Haringa začne sprievodom od Kultúrneho domu v Kľaku k pamätníku, kde budú nasledovať príhovory starostu a zúčastnených hostí a kladenie vencov. Potom sa sprievod presunie do vedľajšej obce Ostrý Grúň. Po celý deň bude v Kľaku otvorená pre záujemcov aj pamätná izba, ktorá približuje tragické udalosti.
Obci podarilo získať dotáciu z Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorú použila obec na tlač nových propagačných materiálov. "Dali sme spraviť tlačové materiály, ako sú brožúrky, pohľadnice, pamätné karty a letáky, ktoré opisujú nielen históriu obce, ale aj udalosti Krvavej nedele," podotkol s tým, že budú k dispozícii účastníkom zhromaždenia.
Obeťami najmä ženy a deti
Pred 70 rokmi protipartizánska jednotka Edelweiss spolu s príslušníkmi Pohotovostných oddielov Hlinkových gárd a jednotkou Heimatschutzu zavraždila v obciach Ostrý Grúň a Kľak 148 ľudí.
Udalosti v Kľaku a Ostrom Grúni z 21. januára 1945 majú na svedomí príslušníci protipartizánskej jednotky Edelweiss, ktorej v tom čase velil Ladislav Nižňanský. Počas svojej existencie jednotka podnikla asi 50 protipartizánskych akcií, pričom zabila asi 300 a zajala vyše 600 partizánov a civilistov. Vyčíňanie jednotky na Slovensku vyvrcholilo vraždením obyvateľov obcí Kľak a Ostrý Grúň.
Akcii predchádzalo dôkladné preverovanie informácií o situácii v obciach a ich okolí poskytnutých spravodajcami bezpečnostnej polície a správ o partizánoch od konfidentov DP (Deutsche Partei) z Veľkého Poľa a Píly.
Jednotka Edelweiss spolu s Pohotovostnými oddielmi HG, vyzbrojenými samohybnými delami a obrnenými vozidlami, a oddielom Heimatschutzu (Nemci zo susedných obcí - Veľkého Poľa a Píly) prepadla najskôr Ostrý Grúň, kde zavraždila 64 osôb.
Obeťami vyčíňania ozbrojencov sa stali najmä starci, ženy a deti, ktorých Nemci označili za partizánskych pomocníkov. Po vyplienení a vypálení Ostrého Grúňa vojaci vtrhli do Kľaku, kde zavraždili ďalších 84 osôb a väčšinu obce tiež vypálili.
Najmladšia obeť mala tri mesiace, najstaršia 89 rokov. Vypálili aj osadu Hrabičov a Župkov i všetky samoty v Kľakovskej doline.