Stanica osobnej hygieny priamo v osade má zabrániť šíreniu rôznych ochorení, napríklad žltačky.
ŽIAR NAD HRONOM. Na chýbajúcu elektrinu a prístup k vode sa nám v osade Pod Kortínou sťažujú obyvatelia chatrčí, unimobuniek a iných provizórnych obydlí najčastejšie. V lokalite žije asi 400 ľudí.
Na problém nás nedávno upozornila aj Žofia Dunčeková, ktorá tam býva s viacerými príbuznými a stará sa aj o vnúčatá.
„Žijem s vnúčatami a pre ne by som chcela zmenu. Veď to nie je normálne žiť pri sviečkach. Chýba nám aj voda, no snažíme sa poradiť si, ako vieme,“ povedala.
Tí, ktorí bývajú v osade legálne vo vlastných domčekoch, sú zväčša napojení na inžinierske siete, ostatní si vodu prinášajú z neďalekej „studničky“.
Práve nízky hygienický štandard sa podpísal pod epidémiu žltačky, ktorá v osade vypukla pred viac ako rokom.
Chcú zabrániť šíreniu chorôb
Mesto sa rozhodlo zlepšiť podmienky miestnych osadníkov a v lokalite plánuje zriadiť stanicu osobnej hygieny. Chce ju sprístupniť do leta.
„Táto potreba vyvstala z viacerých dôvodov. Základné školy na území mesta navštevujú aj žiaci z osady, ktorí vychádzajú často z veľmi zlých hygienických podmienok. Vzniká nám tak problém, ako sa ubrániť šíreniu rôznych ochorení medzi deťmi a zhoršovaniu ich zdravotného stavu,“ povedala Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskej radnice.
Krok odporučili aj terénni sociálni pracovníci a rómske občianske hliadky pôsobiace Pod Kortínou.
Verejná sprcha za poplatok 50 centov je v Žiari prístupná aj dnes, a to na Ulici SNP v suteréne sociálnej bytovky, bývalej STS.
„Tá je však od osady vzdialená a využívaná len sporadicky,“ zhodnotila Minárová.
Využívajú vodu z prameňa aj z rieky
Pod Kortínou by mal pribudnúť kontajner napojený na inžinierske siete so sprchou, práčovňou a mini kanceláriou, v ktorej by sa počas služieb mohol zložiť mestský personál. Hygienické centrum bude k dispozícii počas pracovných dní v časoch, keď jeho prevádzku dokáže mesto personálne pokryť.
„Keďže stanicu osobnej hygieny budú využívať ľudia, z ktorých väčšina je v hmotnej núdzi alebo so základnými sociálnymi dávkami, služby budú spoplatnené symbolicky,“ naznačila a dodala, že v súčasnosti osadníci používajú vodu z prameňa, ale, ako sa niektorí priznali, aj z blízkej rieky Hron.
Kontajner kúpia alebo si ho prenajmú
Aktuálne radnica zisťuje, či si špeciálne vybavený kontajner kúpi alebo si ho prenajme. Stáť by mal na pozemkoch žiarskeho urbáru.
„Predpokladaná hodnota zákazky na vytvorenie takéhoto hygienického centra bude niekde na úrovni10-tisíc eur,“ informoval Ján Vinarčík, vedúci odboru životného prostredia mestského úradu.
Mesto chce podľa jeho slov zároveň upraviť prístup k prameňu, ktorý osadníci využívajú dnes.
„V súčasnosti je to tam samé blato, keď poprší. Z materiálu, ktorý máme v zásobe z iných stavieb, by sme prístup upravili – počítame s použitím betónu a dlažby,“ dodal.