Na hlasovanie v referende vyzýva aj banner na neskorogotickom Kostole sv. Kataríny v Banskej Štavnici.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Propagačné bannery Aliancie za rodinu, ktoré aktuálne visia na budovách po celom Slovensku, sa objavili aj priamo na národných kultúrnych pamiatkach v najužších centrách pamiatkových rezervácií.
Transparent s nápisom Deti v tom majú jasno. Hlasujem 3x áno pripevnili na Kostol svätej Kataríny v centre Banskej Štiavnice, ďalší už nejaký čas visí z balkóna historickej fary na Štefánikovom námestí v Kremnici.
Pamiatkari: Prípad ako Kotlebov transparent
Súhlas na ich umiestnenie ale pamiatkari nevydali. „Ani v jednom z prípadov krajský pamiatkový úrad takéto reklamné či propagačné zariadenie nepovolil, čo je podľa zákona podmienkou ich umiestnenia. Sú tam jednoznačne protiprávne. Je to rovnaká situácia ako nedávno Kotlebov transparent Stop NATO! v centre Banskej Bystrice,“ povedala vo štvrtok riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Zuzana Klasová s dôvetkom, že v obdobnom prípade zvolia rovnaký postup.
„Vyzveme na okamžité odstránenie týchto plachiet. Nie je prípustné, aby vzácne kultúrne pamiatky slúžili ako konštrukcia pre propagačné bannery. Okrem toho v tomto prípade ide rovnako ako v Kotlebovom o politický obsah, ktorý na pamiatky rozhodne nepatrí,“ odkázala Klasová.
Kostol sv. Kataríny v Banskej Štiavnici. FOTO: MIRO HOLÝ
Kremnická fara v pamiatkovej rezervácii. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Farár tvrdí, že o politiku nejde
Aliancia za rodinu sa k plachtám s jej logom nehlási. „Spomínané bannery sme neobjednávali a neumiestňovali, tieto aktivity sú pravdepodobne realizované jednotlivcami, ktorí podporujú slobodne rozhodovanie občanov v najdemokratickejšom nástroji správy veci verejných – referende,“ napísal v stanovisku Tomáš Kováčik z Aliancie za rodinu.
K vyveseniu transparentu na neskorogotickom Kostole svätej Kataríny sa prihlásila miestna farnosť.
„Je možné, že sme porušili zákon, no brali sme to tak, že ide iba o dočasný krátkodobý oznam. Keďže pamiatkový úrad má na vyjadrenie 30 a niekedy aj viac dní, ani nás nenapadlo riešiť to,“ zareagoval banskoštiavnický farár Miloš Pikala s dôvetkom, že ak pochybili, ospravedlňujú sa.
Pripomenul, že na kostole sa podobným spôsobom propagujú aj rôzne kultúrne podujatia. „Chápem, že nemôže visieť hocikde hocičo, no na druhej strane nemalo by sa to zvrhnúť do bigotnej byrokracie,“ povedal.
Rozdiel medzi pozvánkou na koncert a navádzaním, ako hlasovať v referende, nevidí.
Tvrdí, že v prípade referenda o rodine nejde o politickú, ale o občiansku aktivitu. Prisľúbil, že v deň hlasovania banner na kostole nebude.
Tri otázky referenda
Referendum o ochrane rodiny sa uskutoční v sobotu 7. februára od 7. do 22. hodiny na základe petície Aliancie za rodinu.
Jeho účastníci sa budú môcť vyjadriť k trom otázkam: 1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? 2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova? 3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?