B. BYSTRICA/J. LEHOTA. Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja riešilo dnes podnet na konanie o návrhu vo veci ochrany verejného záujmu, s ktorým vystúpil krajský poslanec, starosta Slaskej, Daniel Gelien (NEKA). Týka sa údajných nepriznaných príjmov poslankyne a starostky Janovej Lehoty Boženy Kováčovej (Smer-SD, KDH).
Poslanecký zbor väčšinou hlasov zobral jej písomné vysvetlenie na vedomie, konanie zastavil, a teda podnet zamietol.
Gelien: Nepriznala všetky príjmy a majetok
"Verejne tvrdím, že pani poslankyňa za roky 2010, 2011 a 2012 vo svojich majetkových oznámeniach nepriznala všetky funkcie, iné zárobkové činnosti, všetky príjmy a majetok. Písomný podnet som dostal od pisateľov ako poslanec BBSK ešte vlani," uviedol Gelien, podľa ktorého Kováčová porušila ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
"Disponujem jej majetkovými a daňovými priznaniami i výpismi z katastra nehnuteľností. Neviem, čo viac mám ešte predložiť. V roku 2010 nepriznala sumu okolo 32-tisíc eur a v roku 2011 má nepriznaných okolo 17-tisíc eur. V roku 2011 a 2012 nepriznala byt v Banskej Bystrici, je však zaujímavé, že v roku 2010 ho priznala a v roku 2013 tiež. Tak je jeho vlastníčkou, alebo nie?" vysvetlil Gelien.
Očakával, že zastupiteľstvo rozhodne rovnako ako v prípade predsedu BBSK Mariana Kotlebu a podnetov, ktoré na neho zastupiteľstvu adresoval nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý v súvislosti s prijímaním finančných darov na súkromný účet a údajným včasným nepozastavením živnostenského oprávnenia.
Poslanci pred týždňom rozhodli, že sa tým opäť bude zaoberať Komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorá preverí informácie týkajúce sa účtov vedených na Kotlebovo meno, ako aj registrácie jeho živnostenských oprávnení.
Správu následne predloží zastupiteľstvu, ktoré rozhodne, či podnety zamietne, alebo voči Kotlebovi vyvodí sankcie.
Kováčová: Snaží sa ma zdiskreditovať
"Ak si pani poslankyňa myslí, že klamem, nech na mňa podá žalobu na ochranu osobnosti, veľmi rád sa s ňou stretnem na súde," poznamenal Gelien.
"Vnímam to ako cielený a dlhodobý útok na moju osobu. Nič som neporušila, každý cent mám priznaný. Za 25 rokov, čo som v samospráve, by som si nedovolila čo i len cent nepriznať. Pán poslanec klame, neviem, o čo mu ide," reagovala Kováčová.
Obaja sú starostovia blízkych dedín v okrese Žiar nad Hronom a Kováčová si myslí, že sa ju v regióne takto snaží zdiskreditovať. "Nekomunikujeme spolu. Kazí mi meno v regióne, ja s tým nemám čo robiť, som žena a nikdy by som sa neznížila k tomu, aby som takto útočila na kolegu," dodala Kováčová.
Podľa jej slov Gelien na ňu podal už okolo 15 trestných oznámení a ona "chodí iba na políciu a vyviňuje sa". Aj Kováčová podala na neho trestné oznámenie.
Ako konštatoval Gelien: "Podal som na ňu tri trestné oznámenia za posledné možno tri mesiace. Predtým nie."
Kováčovú podržala komisia aj poslanci z klubu
Ešte pred dnešným rozhodovaním krajských poslancov sa podnetom zaoberala Komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov BBSK, ktorej členkou je aj Kováčová. Komisia odporučila poslancom, aby podnet stiahli z rokovania.
"V komisii sme ho prerokovali, poslankyňa nám podala vysvetlenie. Z deviatich členov boli prítomní siedmi. Aj keby sme ju z hlasovania vylúčili, väčšinou šiestich hlasov by sme schválili rovnaké odporúčanie pre zastupiteľstvo," zdôraznil predseda komisie Ján Šeševička.
"Ja to rozhodnutie hodnotiť nebudem, videli ste sami, raz sa rozhodne tak, potom inak. Nech si ľudia sami urobia úsudok, či sú tieto rozhodnutia na úrovni odbornej alebo politickej. Je teraz na poslancovi Gelienovi, ako sa s tým, ako oznamovateľ, vyrovná," reagoval po zasadnutí Kotleba.