Či netradičné múzeum ostane v Kremnici alebo sa presťahuje inam, zatiaľ nie je jasné. Združenie, ktoré ho prevádzkuje, už s kremnickou radnicou rokuje o zmene podmienok nájmu.
KREMNICA. Múzeum gýča, ktoré sídli v historickom Bellovom dome v Kremnici, je od začiatku novembra pre verejnosť zatvorené. Jeho prevádzkovateľ doručil mestu výpoveď z nájmu.
Expozíciu chcú rozšíriť
„Nájom je síce 1 euro, ale náklady na vykurovanie sú vysoké a podľa nás nespravodlivo rozdelené medzi nájomníkov, keďže okrem nás tam majú svoje priestory aj expozícia lyžovania a miestna dychovka. My máme najväčšiu plochu, no energie využívame najmenej,“ tvrdí člen občianskeho združenia Múzeum gýča Ján Fakla s dôvetkom, že najväčší podiel na nákladoch znáša pre najväčšiu výmeru práve netradičné múzeum. Ročne je to pritom podľa jeho slov asi 1500 eur.
Keďže múzeum býva prístupné v letnej sezóne a po zvyšok roka len na požiadanie, nedokáže sa podľa Faklu pri takýchto podmienkach uživiť.
„S mestom sme už začali rokovať a chceme dosiahnuť spravodlivejšie rozdelenie nákladov,“ povedal.
Združenie však ako alternatívu zvažuje aj sťahovanie do Banskej Bystrice. „Aj tam sme už začali rokovať o vhodných priestoroch,“ naznačil a doplnil, že väčšie mesto by pre expozíciu znamenalo viac návštevníkov.
Združenie má v pláne revitalizáciu múzea, ak získa finančnú podporu rezortu kultúry, chce zbierku rozšíriť o architektonické a nadrozmerné gýče, ktoré sa nedajú sprístupniť fyzicky. Zbierkam chce dodať aj virtuálny rozmer s použitím multimédií.
Uvažuje tiež o prehliadkach pre školy, ktoré by študentom umožnili zoznámiť sa s fenoménom gýča a porovnať ho s kategóriou vkusu, s umením.
O podmienkach budú rokovať
Kremnická radnica chce múzeum v meste zachovať, je preto pripravená s jeho prevádzkovateľom ďalej komunikovať. „Už sme sa stretli. Vyjadrili ochotu a vôľu ostať naďalej v priestoroch, kde sú v súčasnosti, ale za nových zmluvných podmienok. Uvažujú o zmene systému vykurovania aj o samostatnom meraní, aby platili iba za energie, ktoré naozaj spotrebujú,“ zreprodukoval komunikáciu primátor Kremnice Alexander Ferenčík (NEKA).
Pripomenul, že združenie platí nájom symbolické 1 euro a podieľa sa len úhradách za energie. „Múzeum gýča je navyše úzko späté s Kremnickými gagmi, ktoré mesto rovnako finančne podporuje.
FOTO: PAVOL FUNTÁL
Stovky gýčov na jednom mieste
Múzeum gýča sa podľa jeho riaditeľa a jedného zo zakladateľov Romana Vykysalého stále rozrastá. Aktuálne má vo svojich zbierkach asi osemsto exponátov. Vlastnú sekciu majú záhradní trpaslíci, suveníry z dovoleniek či bizarné bytové doplnky.
„V tomto múzeu sa nekradne. Naopak ľudia nám doňho prispievajú. Nové kúsky nám tam dokonca nechávajú tajne hanbiac sa, že aj oni našli doma nejaký gýč. Po skončení gagov vždy objavíme v múzeu exponáty, ktoré tam predtým neboli,“ priblížil.
Gýč je podľa jeho slov večný a nereprezentujú ho len predmety. „Gýč možno nájsť aj v správaní ľudí, v tom ako stolujú, v ich rozhovore. Je to smutné, ale je toho čím ďalej viac,“ dodal.