ŽIAR NAD HRONOM. Po viac ako štyroch mesiacoch strávených v teréne považuje člen rómskej občianskej hliadky Valér Šarközi fetovanie maloletých detí za jeden z najväčších problémov žiarskej osady Pod Kortínou. "Niekedy trpia hladom, ale majú pri ústach sáčok. S ním vydržia bez jedla aj dva dni," hovorí.
Riedidlo kúpite hocikde
Tvrdí, že k riedidlu či toluénu sa deti často dostanú prostredníctvom dospelých, ktorí im ho predávajú - v osade sú podľa neho dvaja, traja takíto "díleri". Riešiť tento problém je podľa neho náročné.
"Riedidlo kúpite hocikde. Možno treba dieťa poslať, dať mu peniaze a natočiť ho pri tom, keď si poň ide. Natočiť toho, kto mu ho predáva. Inak sa to nedá zmeniť," navrhuje.
Skúsenosti má rómska hliadka, ktorá v Žiari pôsobí od vlaňajšieho októbra, aj s deťmi a tínedžermi po návrate z reedukačných centier či z liečenia.
"Aj teraz máme pod dohľadom 12-ročného chlapca, ktorý sa vrátil z detoxikačnej kúry a predtým fetoval roky. Už šesť týždňov sa drží dobre," približuje a na otázku, čo znamená, že 12-ročný chlapec fetoval roky, odpovedá: "Od ôsmich, deviatich rokov. Aj teraz o takých vieme."
Šanca existuje. Pre deti
Prvý kontakt s toluénom prichádza u detí a mladých ľudí tak ako v iných komunitách. "Prídu do partie, kde sa fajčí a pije, a neodmietnu. Rovnako je to s fetovaním," tvrdí mladý muž, ktorý, ako hovorí, sa vo svojej novej práci našiel.
"Napĺňa ma šťastím," vysvetľoval po tom, čo žiarskym poslancom počas februárového zastupiteľstva prezentoval výsledky doterajšej práce seba a svojich kolegov.
Práve deti z osady majú podľa neho šancu na lepší život, ak sa s nimi bude správne pracovať. Vidí medzi nimi aj talenty, ktoré potrebujú len lepšie podmienky pre život a aby sa im niekto venoval. "Mnohí dospelí sa už nezmenia. Ako sa hovorí, starého psa novým kúskom nenaučíš. Ale ide o deti, ktoré tam žijú," hovorí.
V žiarskej osade Pod Kortínou v ktorej žije asi 400 ľudí, z toho mnohí v zlých hygienických podmienkach, bez vody a elektriny.