BANSKÁ ŠTIAVNICA. Stredná odborná škola lesnícka v Banskej Štiavnici oznamuje na vstupných bránach priľahlého areálu, že botanická záhrada je pre verejnosť z dôvodu zvýšeného nebezpečenstva padania zlomených konárov a stromov uzatvorená - a to až do odvolania.
Nalomené konáre má aj sekvojovec
Aj v týchto dňoch najmä v dolnej časti záhrady prebieha ťažba v súvislosti so spracúvaním následkov kalamity zo začiatku februára. "Pod ťarchou ťažkého snehu a vetra vtedy popadalo viacero konárov, no zaznamenali sme aj vývraty stromov, pričom pri jednom došlo k poškodeniu chodníka. Niektoré stromy sú už staré a v štádiu regresie, to je ďalší dôvod, prečo postupne odchádzajú," priblížila Veronika Dudíková z lesníckej školy, ktorá vedie aj botanický krúžok. Potvrdila, že kalamitu v takomto rozsahu si za ostatné roky v záhrade nepamätá.
Pilčíci by mali pracovať aj vo výškach, napríklad na sekvojovci mamuťom, ktorého niektoré z konárov sú nalomené. "Práve preto platí zákaz pre verejnosť, aby sme zamedzili riziku úrazu." Obľúbené miesto prechádzok však plánujú opäť sprístupniť v najbližších týždňoch.
Takto botanická záhrada zapadla snehom začiatkom februára. Niektoré stromy a konáre to nevydržali. FOTO: IVA ZIGOVÁ
V správe lesníckej školy
Botanická záhrada je v správe lesníckej školy a tá zodpovedá aj za starostlivosť o ňu. "Zabezpečujú ju vlastní odborní zamestnanci školy. Mnoho prác pri ošetrovaní vykonávajú študenti a zamestnanci školských lesov," informoval hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Gürtler. Pri náročnejších zásahoch povoláva škola oprávnené externé firmy.
Za zriaďovateľa školy jeho hovorca dodal, že prípady, keď sa náklady na starostlivosť z nejakého mimoriadneho dôvodu zvýšia a rozpočet školy ich nedokáže pokryť, riešia ich individuálne.
"Ak dôjde k náhodným udalostiam, tak sa veci riešia ad hoc v závislosti od situácie," povedal.
Jedna z atrakcií
Medzi top atrakcie Banskej Štiavnice zaraďuje miestnu botanickú záhradu aj nový portál propagujúci región banskastiavnica.travel - "Dobre padne načerpať energiu v starej botanickej záhrade, kde nájdete sekvoje aj céder. Záhrada obklopuje budovy slávnej Baníckej akadémie, prvej univerzity svojho druhu na svete," píše o záhrade web zameraný na návštevníkov mesta. Propagovať ju podľa Gürtlera chce aj samosprávny kraj, prostredníctvom informačného panelu na budove jeho úradu či na jeho webe.
Výnimočnosť tohto miesta, ktoré začalo vznikať v prvej polovici 19. storočia, potvrdzuje aj odborníčka. "K zaujímavostiam, ktoré tu máme, patria druhy sekvojovec mamutí, ale aj céder atlaský či céder libanonský," povedala Veronika Dudíková.
Sekvoje pritom vysadil v roku 1880 niekdajší profesor Baníckej a lesníckej akadémie v Banskej Štiavnici Ľudovít Fekete. "Vypestoval ich zo semienok za oknom. My teraz podľa jeho vzoru takto pestujeme cédre," dodala s dôvetkom, že záhrada slúži aj pre praktickú výučbu študentov.