SVÄTÝ ANTON. V múzeu vo Svätom Antone chystajú pre letnú turistickú sezónu, ktorá tu začne od apríla, viacero noviniek. V rámci prehliadkovej trasy pribudne miestnosť pre slúžku aj poľovnícka jedáleň.
Nechýba kútik na modlenie
„Komorná mala byť poruke, preto je jej malá izbička naaranžovaná v susedstve krídla, ktoré počas svojej prítomnosti vo Svätom Antone obýval bulharský cár Ferdinand Coburg. Zariadenie je jednoduché, keďže služobníctvo nežilo v žiadnom prepychu,“ predstavuje ustlanú posteľ a niekoľko kusov nábytku Jana Slaná z oddelenia marketingu múzea.
„Nie je tu žiadna vaňa ani sprchový kút, voľakedy ich nahrádzala len miska, vlastne umývadlo, a džbán na vodu a pod tým nočník,“ vysvetľuje.
Dôležitou súčasťou miestnosti vtedajšej komornej bol podľa Slanej modlitebný kútik s krížom. Služobníctvo za čias Coburgovcov má priblížiť aj odev pre slúžku. „Nejde o pôvodné šaty zo Svätého Antona, ale takto nejako mohol odev komornej vyzerať,“ ukazuje na stojane.
Dnes si ťažko deň komornej predstavíme, podľa Slanej sa totiž opisy tohto druhu vo svätoantonskom kaštieli nezachovali.
Pohľad do izby komornej. FOTO: IVAN MRIŠKA
Originálny medený riad
Do poľovníckej expozície, najväčšej svojho druhu na Slovensku, bude po novom uvádzať jedáleň zariadená v tomto duchu. „Vystavíme v nej dobový nábytok, trofeje či pôvodný medený riad,“ vymenúva pracovníčka múzea.
Zaujímavosťou zbierok je určite leštička na strieborný príbor dovezená z Londýna. „Návštevníkom ju zvyknem prirovnávať k dnešnej umývačke riadu – určite ju využívali aj v prípadoch, keď sem po poľovačke prišlo veľa hostí a bolo treba vyleštiť kompletný príbor pre 24 ľudí,“ objasňuje.
Múzeum avizuje od mája aj výstavu venovanú umeniu pravekých lovcov. Pri tvorbe svojich obrazov sa Róbert (Viktor) Němeček inšpiroval jaskynnými maľbami dochovanými v rôznych krajinách.
Vlani múzeum vo Svätom Antone zaznamenalo úspešnú sezónu, navštívilo ho 48-tisíc ľudí.