ŽIAR N. HR./KREMNICA. Národná diaľničná spoločnosť zisťuje, kadiaľ by mala viesť rýchlostná cesta R3 v úseku Martin - Šášovské Podhradie. Firma, s ktorou uzatvorila v decembri zmluvu na vypracovanie štúdie realizovateľnosti tejto stavby, už oslovila obce v regióne, ktorých by sa možné varianty mohli nejako dotknúť.
Niektoré z navrhnutých koridorov sa viac približujú k Handlovej, iné smerujú kremnickou stranou, ďalšie priestorom medzi týmito mestami.
„Cieľom štúdie je posúdiť realizovateľnosť stavby, vybrať najvhodnejší koridor a najvýhodnejšie riešenie z hľadiska funkčného, dopravného, ekonomického aj environmentálneho,“ informoval hovorca NDS Michal Fúrik. Autori štúdie majú navrhnúť aj časový harmonogram výstavby.
Rýchlostnú cestu v katastri nechce
Hoci niektoré z navrhnutých trás vedú cez katastrálne územia obcí Slaská, Kopernica, Kosorín či Janova Lehota, tieto podľa starostu Slaskej Daniela Geliena nikto neoslovil.
„Keď sme sa dozvedeli, že sa má konať o nás bez nás, zaslali sme príslušnej spoločnosti námietku s upozornením, že sme dotknutá samospráva a vyjadrenie k štúdii je naše základné právo,“ povedal Gelien. Spoločnosť Amberg Engineering Slovakia upozornili aj na ďalšie opomenuté obce. Tá ich následne požiadala o stanovisko.
Starosta Slaskej trvá na tom, že variant, ktorý vedie cez katastrálne územie týchto obcí, je v rozpore s ich záujmami. „Je neprijateľný z hľadiska ochrany ovzdušia, možného narušenia doposiaľ nedotknutého lesného ekosystému a je aj v rozpore s územnoplánovacími dokumentmi obcí. Nehovoriac už o ohrození zdroja pitnej vody a rozvoja poľnohospodárstva či chovu hospodárskych zvierat,“ vymenoval.
Západný variant Kremnici neprekáža
Kremnice sa dotýka najmä alternatíva, ktorá vedie severne a východne od mesta a križuje takzvanú Zvolenskú dolinu. Územný plán s ňou nepočíta.
„Tento variant je pre mesto neprijateľný,“ napísal primátor Kremnice Alexander Ferenčík. V súbehu so železnicou by podľa stanoviska mesta narušil ráz krajiny a pohľady na historické mesto. Navyše by sa dotkol jestvujúceho bytového domu a domova dôchodcov, čo mesto považuje za neprimeraný zásah do jeho infraštruktúry.
Rýchlostná cesta v jej západnej trase sa Kremnice bezprostredne nedotýka a podľa vedúceho oddelenia výstavby a životného prostredia Mariana Sikoraia neznamená pre mesto žiadne negatívne dopady.
Kým starosta Slaskej zatiaľ možný prínos úseku R3 po Hornú Štubňu zatiaľ posúdiť nevie, Kremnica od neho očakáva odbremenenie od tranzitnej dopravy. „Ide najmä o kamióny, ktoré dnes prúdia priamo cez mesto. Ale aj to je otázne, keďže kamionisti v snahe vyhnúť sa mýtu často v súčasnosti využívajú pôvodné trasy,“ dodal.
Rýchlostná cesta R3 má v budúcnosti spojiť sever a juh Slovenska. Termín výstavby konkrétneho úseku zasahujúceho náš región zatiaľ hovorca NDS konkretizovať nevedel. Rovnako ani náklady naň a zdroje. Proces je len na začiatku, samotná štúdia realizovateľnosti stavby má byť k dispozícii v treťom štvrťroku tohto roka.