Cirkev a obec už podpísali partnerskú zmluvu o spolupráci pri obnove kláštora.
HRONSKÝ BEŇADIK. Byť nápomocnou pri oprave kláštora v Hronskom Beňadiku, ktorú pred časom začalo nitrianske biskupstvo, sa snaží byť aj samotná obec. Ako priblížil starosta Hronského Beňadika Ľubomír Krovina, spolu s biskupstvom podpísali zmluvu o partnerstve, ktorá hovorí o podpore a pomoci pri obnove tejto národnej kultúrnej pamiatky.
Podľa jeho ďalších slov v rámci spolupráce obec na tieto účely určila jedného pracovníka z verejnoprospešných prác. "Ten je tam stále. Samozrejme, keď niečo farský úrad potrebuje, vždy mu vyjdeme v ústrety," priblížil spoluprácu starosta. Obec sa tiež stará o takzvanú Pánovu cestičku, čo je cesta ku kláštoru. V blízkosti nej sa nachádza potok, ktorý by chceli v letných mesiacoch vyčistiť.
Na sýpku a opátske sídlo
Na obnovu kultúrnej pamiatky získala cirkev dotáciu 508 690 eur z prostriedkov Finančného mechanizmu EHP (Island a Lichtenštajnsko) a Finančného mechanizmu Nórska. "Predmetom aktuálnej opravy kláštora je sýpka a podľa finančných možností ešte aj strechy na ostatnej časti kláštora. Z prostriedkov, ktoré sme dostali z fondov EHP, a z našich vlastných prostriedkov môžeme urobiť len základnú, isto nie komplexnú rekonštrukciu objektu sýpky a takzvaného opátskeho krídla," uviedol v tejto súvislosti ekonóm Biskupského úradu Martin Štofko.
Dodal, že odhadovaný rozpočet na komplexnú obnovu Sýpky a Opátskeho krídla by bol približne štyri milióny eur. Biskupstvo podľa jeho slov v minulom roku investovalo viac ako 280-tisíc eur z vlastných prostriedkov do opravy strechy a projektovej dokumentácie
Cieľom rekonštrukčných prác je okrem záchrany pamiatky aj jej sprístupnenie verejnosti. Vzniknúť by tu mal multifunkčný priestor, kde budú výstavné priestory, toalety či občerstvenie pre turistov.
Putujú za relikviou
Kláštor v Hronskom Beňadiku je nazývaný aj perlou Pohronia vďaka kráse starého benediktínskeho gotického chrámu. Na mieste dnešného kostola bola prvá románska bazilika postavená v 11. storočí, v roku 1075. Jej základy boli objavené pri reštauračných prácach v 19. storočí.
Dnešnú trojloďovú stavbu postavili v rokoch 1346 až 1375. V súčasnosti patrí kláštorný kostol k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku. Farnosť je stále živým miestom konania pútí, pravidelných bohoslužieb, modlitieb, táborov a tiež duchovných cvičení.
Veriaci putujú do Hronského Beňadika, aby našli pokoj, uzdravenie a silu aj vďaka relikvii Kristovej krvi, ktorú daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi. Ten za dôstojné miesto uloženia relikvie uznal práve Hronský Beňadik. V súčasnosti sa relikvia nachádza v kaplnke Božskej krvi.