Dom pred jeho obnovou skúmajú odborníci.
ŽIAR NAD HRONOM. Dom na Svätokrížskom námestí, ktorého kúpu od súkromných vlastníkov schválili žiarski poslanci ešte vlani v decembri, v súčasnosti skúmajú. Mesto v priestoroch najskôr avizovalo etnografickú expozíciu či múzeum, aktuálne sa však hovorí o tom, ako im vrátiť život a genius loci niekdajšieho Svätého Kríža.
Avizujú citlivú obnovu
„V súčasnosti sa o tomto objekte snažíme zistiť čo najviac informácií, o jeho veku, premenách v čase, o živote v ňom. Na mieste odborníci uskutočňujú historicko-architektonický výskum, ktorý má byť východiskom budúcej rekonštrukcie,“ informuje hovorca mesta Martin Baláž.
Vo vnútri tradičného domu možno v súčasnosti vidieť sondy architekta Ivana Gojdiča, ktoré majú datovať jednotlivé časti stavby. Na mieste sa už boli pozrieť aj študentky architektúry, ktoré majú na základe obhliadky vytvoriť do júna štúdie jeho budúcej podoby. „Víťaznú vyberie odborná komisia a na základe nej budeme dom postupne a citlivo rekonštruovať,“ hovorí archeológ a konzultant mesta v oblasti jeho pamiatok a pamätihodností Peter Mosný.
Zvonku a na nádvorí. Rozpráva archeológ Peter Mosný. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Pôvodná pec aj trámy
Archeológ podľa dispozície domu predpokladá, že na mieste v nejakej podobe stál už v prvej polovici 13. storočia, keď táto časť dnešného Žiaru nad Hronom, vtedajší Svätý Kríž, získala výsady mestečka.
„Teraz sme vo fáze objavovania. Tomu, čo nájdeme, sa budeme do určitej miery prispôsobovať pri obnove,“ naznačuje Mosný.
V priestoroch mohla podľa odhadu odborníkov bývať na tú dobu bohatá rodina, keďže pôsobia pomerne veľkoryso.
„Dom mal pravdepodobne centrálnu kuchyňu, vpredu parádnu izbu, spálňu, hospodársku kuchyňu, komory, dreváreň, pajtu na seno, možno pre zvieratá, hospodársku budovu aj s vybielenou miestnosťou pre paholka,“ opisuje, ako mohol vyzerať v čase, do ktorého sa chcú pri jeho rekonštrukcii vrátiť, niekedy na konci 19. storočia.
Za bránou v hospodárskej budove možno nájsť pôvodnú pec na pečenie chleba či trámy s klincami, na ktorých sa hompáľali vyúdené klobásy a slanina.
Keď pozývajú hurkári
Obdobiu, keď obyvateľov Svätého Kríža nazývali aj hurkári a keď na jarmokoch predávali práve tradičné zabíjačkové špeciality, chcú prispôsobiť aj zariadenie domu.
„Nemalo by to byť múzeum, ale dom, v ktorom uvidíte, ako sa vtedy žilo, stretnete v ňom ľudí v dobovom oblečení a budete môcť vyskúšať dobové jedlá. Keď sem človek príde, mal by pochopiť genia loci tej doby,“ vysvetľuje Mosný.
Dvor Svätokrížskeho domu by mohol svoje brány otvoriť verejnosti napríklad počas Žiarskeho jarmoku.
„Bude tu možno vidieť napríklad kováča pri práci, bude sa tu piecť chlieb a rozvoniavať hurky,“ uvažuje o o jeho budúcom využití.
Súčasný interiér aj pec na chlieb v hospodárskej časti. FOTO: IVA ZIGOVÁ