V Banskej Štiavnici otvorili náučný chodník približujúci najstaršie dejiny mesta spojené s baníctvom. Staré mesto malo svoj hrad.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. V Banskej Štiavnici dnes otvorili asi tri kilometre dlhý náučný chodník Glanzenberg – Staré mesto, ktorý spája centrum historického mesta s lokalitou, kde archeológovia zaznamenali najstaršie stopy povrchovej ťažby v Štiavnických vrchoch a ruiny hradu. Začína na Úvoznej ulici a cez Staré mesto pokračuje až do sedla Červená studňa.
Novinkou sú informačné tabule s obrázkovými ilustráciami nálezov a sprievodným textom nielen v slovenčine, ale aj v angličtine. Tie dokumentujú časti odhalených múrov a zvyškov pôvodnej architektúry. Odlesnenie kopca Glanzenberg v minulých rokoch prinieslo nové výhľady na historické mesto.
Informácie o dejinách hradného areálu by mali turisti už v letnej sezóne nájsť aj v pripravovaných tlačových materiáloch – letákoch a brožúrach.
Významný objav: Odhalili gotickú kaplnku
Slovenské banské múzeum v oblasti od roku 1981 uskutočňuje archeologický výskum, ktorý priniesol významné objavy.
„Časť ich v súčasnosti vidno priamo v teréne. Už v 86. sme prezentovali pozostatky vojenských obranných veží aj časť technických zariadení súvisiacich s baníctvom – napríklad hutnícku pec,“ priblížil archeológ a zároveň riaditeľ múzea Jozef Labuda. Najpozoruhodnejším objavom je však podľa jeho slov gotická hradná kaplnka, ktorej obvodové múry objavili len v roku 2009.
„Dnes je prekrytá a konzervovaná, aby ju nepoškodzovalo počasie a môžu ju vidieť návštevníci,“ podotkol.
Pripomenul, že miesto je aj náleziskom rôznych predmetov z 12. až 17. storočia, ktoré súviseli s každodenným životom baníkov. „Či už sú to kuchynská keramika, detské hračky, sklo z 13. storočia či vzácna byzantská minca,“
Areál na Glanzenbergu slúžil pri ochrane mesta aj pri skladovaní rudy.
Archeológ Jozef Labuda pri svojej fotke z náleziska.
FOTO: IVA ZIGOVÁ
Prvý pokus už pred štvrťstoročím
Prvý náučný chodník na mieste sprístupnili už v roku 1990. Vznikol z iniciatívy dnes už nebohého riaditeľa Správy CHKO Štiavnické vrchy a ochrancu prírody Milana Kapustu. Trasa však postupne chátrala, poničili ju vandali aj lesná kalamita.
Dnešný náučný chodník je výsledkom spolupráce múzea, mesta, občianskeho združenia Kruh a Banskoštiavnicko-hodrušského baníckeho spolku.
„Náučný chodník má zmysel len, keď je čo ukázať. Takže jeho dnešné otvorenie je vyvrcholením aktivít, ktoré boli zamerané najmä na konzervovanie tunajších vykopávok a murív a terénne úpravy v prospech návštevníkov,“ okomentoval dnešnú podobu chodníka Juraj Paučula z občianskeho združenia Kruh.
Už štvrtý rok budú v lokalite od mája pracovať uchádzači o zamestnanie, vďaka podpore rezortu kultúry a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Zamestnanie tu nájde osem nezamestnaných. Budú sa venovať najmä murárskym prácam, konzervovaniu terénnych murív a odstraňovaniu náletov,“ konkretizoval Paučula.
Mesto vníma otvorenie chodníka 25 rokov po prvom pokuse ako veľký prínos pre rozvoj turizmu. „Som veľmi rada, že sa to podarilo. Vidno tu dlhé roky práce archeológov. Je to lokalita s peknými výhľadmi a určite bude novým prvkom pre prilákanie ďalších turistov,“ povedala dnes primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková.
Odhalené múry hradnej kaplnky.
FOTO: IVA ZIGOVÁ