ŽIAR/B. ŠTIAVNICA.Vysokánsky máj ozdobený farebnými stuhami snáď vo štvrtok (30. 4.) nebude chýbať v žiadnej obci či meste. Málokto však tuší, ako táto tradícia vôbec vznikla a prečo sa máje v tento deň stavajú.
Symbol lásky či manželstva
Aj v obci Prenčov v banskoštiavnickom okrese má stavanie mája svoju dlhoročnú a bohatú tradíciu. „V dávnej minulosti stavali mája mládenci dievkam, o ktoré mali vážny záujem. Máje sa stavali aj na jeseň, keď už ich rodiny plánovali svadbu,“ hovorí Anna Kriegerová, vedúca folklórnej skupiny Prenčovan. Stavanie májov v deň svadby je pritom dodnes v niektorých slovenských rodinách zaužívané dodnes. Zaujímavosťou tiež je, že máj sa v minulosti staval na Turíce, niekoľko týždňov po Veľkej noci.
Máje sa v minulosti stavali výlučne v noci. „Dievka potom mládencovi, ktorý jej mája postavil, vyšívala košeľu,“ hovorí. Postupom času sa máje začali stavať aj v centrách obcí. „Folkloristi prešli spevom dedinou na traktore a zvolávali ľudí,“ vysvetľuje. „Potom dievčatá ozdobili pripravený máj stuhami a mládenci ho postavili. Na záver sa všetci rozospievali a roztancovali. Dievky spevom vítali leto,“ dodáva na koniec Anna Kriegerová z folklórnej skupiny.
Obec Prenčov zachováva ľudové tradície stavania mája dodnes. FOTO: FSk PRENČOVAN
Máje už v 15. storočí
Podľa kulturologičky Veroniky Cimrovej tradícia stavania mája pochádza už z pätnásteho storočia. Samotný májový strom mal podľa jej slov najvýznamnejšie postavenie medzi májovými drevinami, ktoré sú symbolom dobrého rastu a sily.
„Najčastejšie to bol vysoký smrekový alebo jedľový strom, zbavený kôry. Dátumy jeho stavania sa na jednotlivých územiach líšili,“ dodáva.
„V nasledujúcu nedeľu mládenci prechádzali popri domoch, pri ktorých máj stál a vyberali poplatky na zábavu,“ vysvetľuje, ako sa zvyky odlišovali od dnešných májových osláv. „Dnes sa stavia jeden centrálny máj v strede dediny či námestia.“
Dnes sa v dedinách i mestách stavia jeden centrálny máj. FOTO: FSk PRENČOVAN
Čo chystajú mestá?
Tradičné májové oslavy chystajú aj mestá. V centre Žiaru vo štvrtok dopoludnia pribudnú stánky s remeselnými výrobkami, tradičné stavanie mája sa začne o 15.30. O 16. hodine vystúpia folklórny súbor Hron či spevácka skupina Sekera. Bodku za programom urobia detské súbory Hronček a Hroniarik, informuje Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom.
V Žarnovici postavia máj už o 16. hodine v parku na Ulici A. Sládkoviča dobrovoľní hasiči. V programe vystúpia deti z tanečnej skupiny Baby Dance či ľudový súbor Žarnovček.
V Novej Bani bude ľudovému zvyku patriť Námestie slobody 30. apríla o 15.30. Vystúpia folklórny súbor Háj, folklórna skupina Vinička aj deti zo súboru Novobanček a miestnych škôlok.
V Banskej Štiavnici bude máj návštevníkom historického mesta pripomínať aj podujatie Vítanie jari, ktoré v historickom meste potrvá 1. a 2. mája. Jeho súčasťou budú remeselné trhy, prezentácia baníckych zvykov, koncerty aj baroková slavobrána s možnosťou urobiť si pod ňou fotku. V Kremnici síce tradičný máj postavia, sprievodný kultúrny program však nechystajú.