ŽARNOVICA. Dobrovoľní hasiči v Žarnovici sa od klasických dobrovoľníkov mierne líšia. Z ich dobrovoľníckej práce sa stala povinnosť, ktorú si svedomito plnia. Najlepšou odmenou je pre nich vďaka ľudí.
Keď hasičom nie je do smiechu
Žarnovický hasičský zbor tvorí spolu dvadsaťjeden členov, z toho šestnásti sú ako hasiči aktívni dennodenne. „Ostatní sú už na dôchodku a sú to naši čestní členovia,“ hovorí Ľuboš Ziman, veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru v Žarnovici. Hasiči si pravidelne vedú štatistiky, koľko výjazdov počas roka mali. Tento rok ich už bolo viac ako dvadsať.
Pod zatiaľ najnáročnejší zásah tohto roka sa podpísala snehová kalamita. Hasiči vtedy odstraňovali spadnutý strom v žarnovickej Okrute. „Chalani išli ten strom píliť a ako začali, za chrbtom im spadol ďalší strom, ktorý im úplne zamedzil východ,“ hovorí Ziman. „Strom padol necelé dva metre od nich, takže to bolo celkom nebezpečné, báli sme sa, že ich privalí,“ opisuje situáciu. Práca hasiča však prináša aj takéto situácie, na ktoré sú podľa slov veliteľa dobre pripravení. „Ako sa hovorí, odkiaľ všetci utekajú, tam idú hasiči oproti,“ komentuje veliteľ.
ARCHÍV: DHZ ŽARNOVICA
Pilot na strome a falošné požiare
Žarnovickí hasiči sa okrem situácií, pri ktorých im rozhodne nebolo do smiechu, stretli aj s úsmevnými zážitkami. „Zavolali nám do zbrojnice, že spadlo lietadlo Google maps, ktoré mapuje okolie,“ spomína veliteľ. Situácia sa zdala byť zo začiatku vážna, volajúci hasičom oznámili, že pilot lietadla visí na strome. „Tak sme sa okamžite vybrali na výjazd, no keď sme prišli na miesto, zistili sme, že to bolo len lietadlo na diaľkové ovládanie,“ hovorí. Hasičov zavolali aj, aby zvesili šarkana, ktorý bol podľa slov volajúcich veľmi drahý a vyžadoval si mimoriadne opatrenie. „Tak sme tam prišli a po zvesení šarkana sme zistili, že išlo o obyčajného papierového šarkana,“ spomína.
S nepríjemnou skúsenosťou sa hasiči stretli aj v ich začiatkoch. „Hasili sme horiaci dom, keď na nás domáci vybehli s tým, že sme im ho celý vytopili. Podkrovie sme kvôli požiaru museli celé odstrániť . Spodok domu sme sa snažili zachrániť, ale ešte sme boli zlí, že sme im vytopili dom,“ spomína dnes už s úsmevom.
Ľudia si z hasičov občas vedia aj poriadne vystreliť, keď im zatelefonujú a nahlasujú falošné požiare. Neuvedomujú si, že každý výjazd niečo stojí. „Stalo sa nám párkrát, že nám nahlásili požiar, prišli dokonca aj štátni hasiči a nič sa tam nedialo,“ hovorí o zbytočných výjazdoch Ziman.
Na súťaženie nemajú čas
Hasiči pravidelne absolvujú praktické aj teoretické cvičenia. Každý rok ich preskúšavajú z prvej pomoci. Vodiči pravidelne absolvujú psychotesty. „Školenia máme skoro také isté ako štátni hasiči,“ približuje Ziman. Súťaží dobrovoľných hasičov sa však Žarnovičania nezúčastňujú. Ako hovoria, nemajú na to čas a zakúpenie vybavenia by pre zbor znamenalo zbytočný výdavok.
„Chalanom na súťaže nezakazujem chodiť. No pre mňa je prednejšie pomáhať ľuďom a hasiť požiar, ako sa naháňať s vodou po ihrisku,“ hovorí veliteľ s dôvetkom, že dedinskí hasiči síce vedia spraviť na súťaži rýchly výsledok, avšak keď dôjde k reálnemu požiaru, na mieste sú prví práve hasiči zo Žarnovice.
Pripravení na všetko. FOTO: ARCHÍV DHZ ŽARNOVICA
Pripravení na oheň aj na vodu
Minulý rok skončili žarnovickí dobrovoľní hasiči v hodnotení štátnych hasičov ako tretí najlepší na Slovensku a prví v kraji, čo považujú za veľký úspech. A čo za to? „Dobrý pocit. Je dobré, keď človeka niekto pochváli za odvedenú prácu.“
Žarnovičania majú k dispozícii štyri mechanizmy, z toho dve požiarne autá a dve terénne vozidlá. Jedno hasičské vozidlo dokážu naplniť až desiatimi kubíkmi vody. Ďalej majú k dispozícii dve plávajúce čerpadlá a jedno prenosné. V ich výbave je motorový čln a tri kompletné zlaňovacie výstroje. Novinkou sú dva špeciálne nepremokavé obleky, ktoré pri ponorení do studenej hlbokej vody udržujú teplotu.